F 10 / MENU LABoratory (HK)

music – visual arts – show cases – workshops – multimedia – pop up club
31. března – 2. dubna 2016
Pilnáčkova továrna, Pospíšilova 281, Hradec Králové
pořádá: MENU / Offcity: spolupráce na programu

Festival MENU LABoratory je iniciativou hradecké platformy MENU. MENU pravidelně oživuje industriální a jiné netradiční prostory Hradce uměním, pořádá koncerty, audiovizuální performance, výstavy apod. MENU připravuje hudební menu tradičního červnového divadelního Open airu. Máme je (se) rádi! ... a proto na letošním LABoratory s MENU s radostí spolupracujeme a do Hradce Králové jsme pozvali uměleckou skupinu FAXEN z Linze (AT).

Kompletní program viz níže a na webu menumusic.cz.


čtvrtek 31. března 2016

10:00–17:00 Fotoworkshopy – Ateliérové vybavení a tisk fotografií

Ateliérové vybavení. Praktický fotoworkshop zaměřený na portéty, při kterém se dozvíte jak si vybavit vlastní fotostudio. Přineste si své fotoaparáty a vyzkoušejte si jak tvarovat, změkčovat a obarvovat světlo. Odborník na osvětlovací techniku Vám pomůže s nejvhodnějším nastavením, ukáže Vám jakou zvolit cestu, možnosti techniky FOMEI a zodpoví Vaše dotazy.

Foto tisk – výroba fotografií dnes. Tisk fotografií nejen účastníků workshopu. Výsledky své práce či vlastní materiál si s pomocí odborníků zhmontníte a odnesete domů. Praktická práce s fotokomorou 21. století zahrnující správu barev, kalibraci monitorů a tiskáren pro tisk digitální fotografie i černobílých reprodukcí. Otestujete RC nebo barytové papíry či další materiály a média pro výtvarnou fotografii a uměleckou grafiku.

od 15:00 ArtMap kavárna & bar LAB

Čestvou literární produkci v podobě kvalitních publikací o umění, autorských knih, monografií, teoretický textů, zinů, specializovaných časopisů či komixů a další osvěžení Vám přináší kulturní mapa ArtMap.

18:00 Vernisáž a slavnostní otevření MENU LABoratory 2016 incl.

Faxen Collective (AT): ON AIR – audioinstalace /31.3.–2.4.2016/

Bílá tečka na obloze. Heliem naplněný balón opatřený mikrofony se vznáší nad střechami Hradce Králové a vytváří tak terénní nahrávku města z ptačí perspektivy. Zaznamenává přechody mezi jednotlivými lokalitami městského prostředí. Slyšené se pohybuje po škále od tichosti k hlasitosti a osciluje mezi subjektivním a objektivním vnímáním, mezi skutečností a abstrakcí, mezi tím, co je blízko a co je daleko. Vícekanálová zvuková instalace rakouské umělecké skupiny Faxen ON AIR vyzývá posluchače, aby zkoumali rozmanitosti zvukové topografie města.

Faxen Collective (Clemens Mairhofer, Lucas Norer, Sebastian Six) je umělecká skupina žijící a pracující v Linci a ve Vídni. Všichni tři v roce 2011 absolvovali Kunst Universitat v Linci, od té doby pravidelně vystavují a prezentují svou práci v rámci celé Evropy. V roce 2014 byla jejich tvorba poprvé představena v ČR, a to v rámci několika denního site-specific festivalu Stanice Pardubice realizovaného Divadlem 29 a spolky Offcity a Terra Madoda. Po dvou letech zpátky v Čechách, tentokrát v Hradci Králové.

Faxen se věnují především zvukovému umění a tvorbě nenápadných zvukových instalací. Vytvářejí akustické experimenty, pracující se situacemi každodenního života, které přetváří do zvukových objektů nebo naživo prezentovaných performancí. Faxen zajímají takové situace, kdy se hluk stává hudbou a kdy poslouchání se mění do vědomého naslouchání.

Eva Jaroňová – komix & video /31.3.–2.4.2016/

Hlavními hrdinkami komixu jsou tři dívky, které jsou v hororovém lese mučeny a týrány strašlivým hmyzem. Videoanimace, která bude na výstavě k vidění, vznikla jako doprovodná projekce k vystoupením projektu No Fun at All in the House of Dolls a je spjata s konkrétními skladbami a texty.

Oskar Helcl: Communicatio Objecta – fotografie /31.3.–2.4.2016/

Soubor imaginárního fotografického sborníku pravděpodobných signálních přijímačů, vysílačů a dalších přístrojů určených pro sdílení informací pomocí frekvenčních vln, tedy Communicatio Objecta.

Jonaš Verešpej: Monumenty – instalace (objekt) /31.3.–2.4.2016/

Lidské hromadění, monumenty akumulace. Vrstvy odpadu, materiálů, nechtěných věcí, nářadí a vrstvy které to všechno drží pohromadě. Konstrukce a struktury, které na první pohled vypadají nepromyšleně a mohou se kdykoli rozpadnout, ale po bližším prozkoumání se nám ukáže jejich stabilita získaná časem a nezáměrností. Objekty, v nichž se paradoxně setkává lidská potřeba šetřit a odkládat a zároveň v nich můžeme objevit lenost.

Iryna Zakharova: Pád pokličky – instalace, video /31.3.–2.4.2016/

Petr Pustina, Šimon Levitner – fotografie /31.3.–2.4.2016/

Studie architektury nezapadající do obligátního rámce Hradec Králové coby architektonický klenot modernistické architektury.

Judita Levitnerová – instalace /31.3.–2.4.2016/

Instalace je reakcí na prostor, který je skrytý pod objektem. Jeho zahalená část je přenášena, včetně materiálů a vytváří druhou, nestatickou vrstvu původního prostoru.

Pavlína Jindrová: Tavným drátem – instalace /31.3.–2.4.2016/

Vzájemné svařování mikrotenových sáčků, vytváření spojení a hledání jejich nových forem v kontextu daného prostředí.

Jan Kašpar – interaktivní audiovizualní instalace

Tomáš Hrůza – instalace


18:30 performance – SIX BUS (AT)

Akustické experimenty v kontextu skulpturálních asambláží a fyzický prvek zvuku, to jsou nejdůležitější aspekty hudebních a vizuálních kompozic Sebastiana Sixe, člena linecké umělecké skupiny Faxen. Ve svém sólovém projektu SIX BUS Sebastian pracuje s živými vstupy, elektronikou a terénními nahrávkami. Výsledkem je jemná hudba, která osciluje mezi experimentem, live session a konceptem.

19:00 diskuze – Malé labely & promotéři

Jakub Ďuráško (Stoned To Death), David Rambousek (Ressonus records) a Ondřej Lasák (Genot Centre) se zaměří na současný stav hudebního vydavatelství a promotérských aktivit. Je v současnosti ještě třeba hudebních labelů? Je vydávání hudby dnes stále ještě rentabilní? A jakým způsobem lze nejlépe podpořit nezávislost hudební scény? Nad těmi to i dalšími otázkami můžete diskutovat v panelové diskuzi se zástupci českých hudebních vydavatelství a pořadatelských kolektivů.

21:00 koncert – katsa.theo & vj Šimon Levitner

katsa.theo je audio-vizuální projekt tvořený zvukovým kolážistou Jiřím Tilgnerem, který vychází z elektro-indutriálních kořenů s prvky downtempa, musique concrčte a postdubstepu. Po pětileté pauze (posledním počinem bylo album Porto (2010) nominované na žánrovou cenu Anděl) se premiérově představí s novou deskou bauHAUS právě vycházející na značce Ressonus Records. Toto konceptuální dvojalbum buduje pomocí pestré škály hudebních prvků, field recordings a za přispění mnoha kolaborantů (Patrik Jupiter, Baracque, Jojo Blue, Natascha Kampusch) pomyslnou konstrukci domu. Každá skladba tak specifickými hudebními a výrazovými prostředky představuje jednu jeho část. Nejen toto album, ale i připravované vystoupení logicky započne u základů a bude růst dle vize tohoto hudebního architekta za doprovodu projekce Šimona Levitnera.

22:00 koncert – No Fun at All in the House of Dolls

Brněnská dvojice Igor Genda a Eva Jaroňová by vám ale neměla být neznámá. Igor zpívá a hraje na klávesy v My Dead Cat, Eva je zpěvačka v kapele Piča z Hoven. V roce 2014 debutovali s EP I Was Blind, které na sklonku loňského roku doplnili o doma nahrané stejnojmené album v podobě kazety. Hudebně minimalistické aranže hudby s skládané pouze analogovým způsoben bez užití počítače mají svůj základ v syth-popu s prvky italian disca a dark-wave. Dalším prvkem je pak dekadentní estetika která převažuje v textech i vizuálu. Texty se povážlivě se hemží převážně neveselými motivy, proplétá se tu čeština i angličtina. Eva také maluje a kreslí komiksy a tato její tvorba je s vizuální složkou projektu úzce spojena. Nakreslila mimo booklet s texty ke aktuální desce a vytvořila i animace ze svých kreseb, které užívají jako videoprojekci.

& afterparty


pátek 1. dubna 2016

10:00–14:00 Fotoworkshopy – Ateliérové vybavení a tisk fotografií

viz program 31. března 2016

od 14:00 – ArtMap kavárna & bar LAB

Čerstvou literární produkci v podobě kvalitních publikací o umění, autorských knih, monografií, teoretický textů, zinů, specializovaných časopisů či komixů a další osvěžení Vám přináší kulturní mapa ArtMap.

16:00 projekce – kinoLAB

Jiří Sirůček prezentuje vybraná díla ze zlatého fondu světové kinematografie. Nechte se překvapit jeho výběrem s odborným komentářem.

17:00–19:00 workshop – Využití radiových přijímačů v hudební produkci /Jan Sůsa/

Jan Sůsa je hudební publicista, který se ve svých článcích pro A2 nebo HisVoice zabývá hraničními oblastmi umělecké tvorby, field recordings a zvukovým kutilstvím. Jeho workshop se bude věnovat aktivitě, na níž se s postupem technologického vývoje možná trochu zapomnělo, přesto tu však má svou dlouhou tradici a vášnivé vyznavače – radioamatérství. Účastníci si budou moci osahat jednoduché DIY přijímače, poslechnout si nahrávky nebo si postavit vlastní snímací cívku. Delší, vícedílná verze workshopu probíhá tento rok v brněnském prostoru PRAHA v rámci festivalu Itch My Ha Ha Ha.

18:00 showcase vjiing a VJ software – Andrea Pekárková /AKA47/

Prezentace práce s obrazem a jeho živého míchání včetně praktických ukázek v software Resolume, který používá pro svoji tvorbu přední česká vizuální umělkyně Andrea Pekárková alias AKA47.

19:00 prezentace – Lunchmeat studio

Prezentace významného českého kreativního vizuálního studia, jehož těžiště práce spočívá ve snaze o dialog a souladu obrazu i zvuku. Tvůrčí jednotka Lunchmeat se zabývá především originálním využitím projekcí, a to pro neziskové, i komerční účely. Záběr jejich aktivit je však širší a sahá od grafického designu a fotografie, přes videotvorbu a animaci, až k scénografii či interiérovému designu. Svoji práci a ideové základy studia představí osobně Jakub Pešek a Václav Kovář.

20:00 koncert – Henryk Zajonc & Vladislav Tomaszewski

Henryk Zajonc a Vladislav Tomaszewski jsou mixed-mediální umělci, kteří od počátků 70. let pracují jako kulturní koordinátoři. Ve své tvorbě kombinují tak odlišné metody jakými jsou terénní nahrávky, kinetické plastiky, elektroakustické kompozice a prostorové vnímání akustiky. V posledních letech se zabývají výzkumem zaměřeným na rozšíření zvukových a multimaterialních možností bicích nástrojů. Zajonc v minulosti psal skladby pro velký orchestr, a rovněž také operní a několik komorních skladeb, které byly provedeny profesionálními soubory ve Švédsku, Polsku a Německu. Tomaszewski zemřel 12. prosince 2013 v Peru. Nový materiál Henryka Zajonce bude představen v nepřítomnosti autora.

20:30 projekce – kinoLAB /Jiří Sirůček/

Jiří Sirůček prezentuje vybraná díla ze zlatého fondu světové kinematografie. Nechte se překvapit jeho výběrem s odborným komentářem.

21:00 koncert – Pavel Ondračka

Pavel Ondračka je noisová experimentální skupina, která se zformovala mezi studenty brněnské FAVU. Její členové používají podomácku zhotovené nástroje, čímž navazují na kutilskou tradici brněnské scény v současnosti zosobňované především kolektivem Bastl Instruments. Tyto nástroje, které dále různými způsoby upravují a deformují, často během jejich vystoupení podléhají postupné zkáze. V poslední době pracují i se zvuky generovanými za pomocí uživatelů sociální sítě Twitter.

22:30 koncert – Dead Janitor (SK)

Košický producent,který má na svém kontě pod slovenským labelem pod slovenským labelem Exitab již mnoho zářezů ve své tvorbě dlouhodobě osciluje mezi elektronikou a IDM. Do temných struktur zpravidla nadžánrové produkce míchá melancholické melodie, glitch, ale vlivy industriální hudby či hluboké beaty v kombinaci s ambientními plochami. Poslední počim s názvem Downturn představuje jeho aktuální a klidnější polohu. Živá vystoupení však uzpůsobuje příležitosti a prostoru a tak jeho zvukové mikrosvěty nemusí být vždy závanem chladné elektroniky a mohou překvapovat svojí živelností.

23:30 koncert – (( SCARY POOL ))

Zbrusu nový hudební projekt především vizuálních umělců Olbrama Pavlíčka a Davida Střelečka sice ctí principy taneční elektroniky, ale svůj neotřelý zvuk sytlově sami příznačně pojmenovávají jako harsch 4/4.

& afterparty


sobota 2. dubna 2016

od 15:00 – ArtMap kavárna & bar LAB

Čerstvou literární produkci v podobě kvalitních publikací o umění, autorských knih, monografií, teoretický textů, zinů, specializovaných časopisů či komixů a další osvěžení Vám přináší kulturní mapa ArtMap.

15:00–20:00 field recordings workshop – Městem /Jára Tarnovski a Šárka Zahálková/

Jednodenní workshop, během kterého budeme vnímat město především ušima. Budeme nahrávat zvuky ulice, šumy v obchodech a restauracích, řeku, lidi, psy, ptáky… Společně se pak navečer pokusíme sestříhat a v rámci LABoratory odprezentovat zvukovou koláž, naši sluchovou zkušenost Hradce. Workshop je vhodný především pro laiky, kteří mají zájem vnímat svoje okolí nejenom očima. Maximální počet účastníků je 10. Vezměte si s sebou sluchátka, kapesní záznamové zařízení nebo mobilní telefon s SD kartou. Po předchozí domluvě můžeme zapůjčit profesionální nahrávadlo nebo binaurální sluchátka.

15:30 projekce – kinoLAB

Jiří Sirůček prezentuje vybraná díla ze zlatého fondu světové kinematografie. Nechte se překvapit jeho výběrem s odborným komentářem.

17:00–19:00 – jam session / interaktivní „hrací stůl“

18:00 koncert – Der Marebrechst

Jesenický malíř Petr Válek, jenž patří k renomovaným osobnostem českého art brut si jako hudebník vybral alterego Der Marebrechst. Ve své horské samotě vytvořil hudební dílo čítající několik desítek alb, která hudební veřejnost teprve objevuje, svými ojedinělými pódiovými vystoupeními si však získává rovnocenně pozornost díky instrumentální zručnosti a práci s desítkami vlastnoručně vyrobených či upravených hudebních instrumentů. Jeho vystoupení se tak podobají spíše šamanskému rituálu při kterém je zvuková produkce jím tvořená současně vizuálním požitkem a společným prožitkem.

19:00 prezentace – Antonín Jirát: O své práci

Prezentace umělecké práce pedagoga katedry fotografie FAMU.

20:00 prezentace/koncert – field recordings workshop – Městem

Premiérové pódiové provedení zvukové koláže nahrané a zpracované účastníky field recoding workshopu s názvem Městem.

21:00 koncert – White Wigwam

Tvorba projektu White Wigwam prý připomíná „temnou nehybnou diskotéku ukrytou za tajnými dveřmi ve venkovském hotelu, jehož stěny jsou obložené světlým dřevem a parožím“ (A2). Na kazetě Ground / Trigger (KlaNGundKRaCH & Red For Colour Blind, 2014) posloucháme postupné proměny mas zvuku, které vytváří pomalé nájezdy syntezátorů. Zároveň však nechybí ani nárazy rytmického, industrálního pulsu. Autor skladeb Tomáš Sýkora se kromě White Wigwam (kdysi Black Wigwam a jednou prý i One Handed in Wigwam) objevuje rovněž jako člen kapel Rouilleux a Pretty Old Sound.

22:00 koncert – Lišaj

Album Szara, které vyšlo na kazetě ve spolupráci labelů Genot Centre Cosmic Sans a Tape-Ty, se stalo nepominutelnou událostí loňského roku a její autor mj. i objevem roku podle ankety serveru Aktuálně. Mikuláš Odehnal na desce použil terénní nahrávky z písečného pobřeží Baltu spolu s útržky vlastního hlasu, manipuloval s pomalými beaty vedle hlukových stěn. „Moje asociace směřují k povalujícím se kusům železobetonu mezi borovicemi, i když tam jsou zřetelné průniky do společnosti,“ poznamenal k ní v rozhovoru Lišaj. V jádru nahrávky můžeme spatřovat právě to – Szara nám vypráví o roli, kterou člověk sehrává v přírodním ekosystému. O vizuální složku jeho vystoupení se postará, stejně jako o jeho premiérový videoklip Szara, Šimon Levitner.

23:00 koncert – Dizzcock & VJ Kolouch

Pražský producent Ondřej Bělíček alias Dizzcock debutoval v roce 2014 na značce Red for Colour Blind s EP s jednoduchým názvem A.L.. To hudební formou vyprávělo o světě, v němž se umělá inteligence vymaní z lidské kontroly a podmaní si svět. V loňském roce navázal Vinylou oceněným dlouhohrajícím debutem Elegy of Unsung Heros (s/r, 2015). V bezmála dvou desítkách skladeb tu kolidují zvuky instrumentálního grimeu z Britských ostrovů, atlantského trapu nebo chicagského drillu, slyšíme i ozvěny původně angolské, dnes portugalské batidy. Názvy tracků i přiložený text pak akcentují otázky lidské solidarity a úsilí o rovnoprávnější stav světa a společnosti. Z Elegy of Unsung Heroes mluví stesk a hněv, zároveň ale – jak nám naznačuje závěrečná skladba desky – i naděje. Dizzcockovy beaty doplní vizuály Jana Šrámka (VJ Kolouch), který stojí i za obalem alba.

24:00 dj set – GSMKNSTWRK

GSMKNSTWRK je audiovizuální projekt Jana Bárty a Jakuba Němečka, kteří jsou spjati s pražským kolektivem Lunchmeat a klubem NEONE. Svými vizuály výslednou podobu jejich setů dotváří VJ Kolouch. GSMKNSTWRK destilují to důležité a aktuální v současné klubové hudbě – namátkou ostrovní grimeové experimenty, zohýbané jukeové tvary DJ Paypala nebo věrozvěsti porážky kapitalismu PC Music.

& afterparty