F 16 / LABoratory

music – visual arts – show cases – workshops – multimedia – pop up club
20. dubna 2018 / Lowmow & Space Love / warm-up, Klub 29, Pardubice
4. - 6. května 2018 / Automatické mlýny, Pardubice
společnými silami pořádají: MENU z.s., Offcity z.s., Divadlo 29, DUB 2.0

LABoratory warm-up

20. dubna 2018, Klub29, Pardubice

Lowmow / koncert

  • Lowmoe je audiovizuální party ve slow motion, lucidní sen na ostrově downtempa. Živá elektronika propojující zvuky analogových syntezátorů, taneční rytmy a experimentování s ambientními zvuky. Projekt Štěpána Kopečného a Nely Bártové je rozkročený mezi Moravou, Slezskem a skotským Glasgow.

Space Love / koncert

  • Space Love jsou VJ Aka 47 a hudební producent Voodoo, two young cute lovers. Mezigalaktická audiovizuálně-časoprostorová romance, vetřelci z hvězd přicházející v míru. V prosinci 2016 vydali SP nové album 666KM/H. Kapela je podepsána také pod úvodní hudbou jednoho z nejzajímavějších českých seriálů posledních let Semestr.

LABoratory Automatické mlýny, Pardubice

4. května 2018

9:00 - 13:00 FOMEI fotoworkshop / workshop

Ateliérové vybavení

  • Praktický fotoworkshop zaměřený na portréty, obsahující možnost otestovat si kompletní vybavení fotoateliéru. Vyzkoušejte si jak tvarovat, změkčovat a obarvovat světlo při užití vlastního fotoaparátu. Odborník na osvětlovací techniku pomůže s nejvhodnějším nastavením, ukáže Vám jakou zvolit cestu, nabídne možnosti využití techniky FOMEI a zodpoví Vaše dotazy.

Foto tisk - výroba fotografií dnes

  • Výsledky své práce či vlastní materiál si pomocí odborníků zhmotníte a odnesete domů. Dozvíte se, co se skrývá za pojmy jako třeba: praktická práce s fotokomorou 21. století zahrnující správu barev, kalibrace monitorů a tiskáren pro tisk digitální fotografie i černobílých reprodukcí. Otestujete RC nebo barytové papíry či další materiály a média pro výtvarnou fotografii a uměleckou grafiku.

17:00 PAF aport: Osidla zvůle / projekce

  • Kurátorský výběr audiovizuálních děl českých tvůrců pohyblivého obrazu festivalu PAF. Ačkoliv jde o díla obsahově i formálně velmi rozmanitá, jejich společným jmenovatelem je téma propagandy, která může být jak nástrojem totalitní zvůle, tak i subtilním fenoménem zakoušeným v každodenním životě. V konkrétních aspektech se téma propagandy ve vybraných dílech objevuje v podobě politické či společenské manipulace, reklamy a jiných forem psychologického nátlaku. Díla samotná jsou pak gestem vzpoury proti této formě propagandy, snahou o odhalení jejích skrytých mechanismů, ironickou parafrází či filozofickým zamyšlením. Jan Pfeiffer, Předtím než jsem tam byl, 4:41 min., 2008 Rafani, Bez názvu, 2:23 min., 2008 Zbyněk Baladrán, Pracovní postup, 9:40 min., 2004 Vladimír Turner, 33 Scalps, 2:00 min., 2011 Alena Kotzmannová, Home Cinema, 9:00 min., 2006 Klára Doležálková, tdž, 4:32 min., 2010 Adéla Babanová, Návrat do Adriaportu, 13:00 min., 2013 Vilém Novák a Pavel Sterec, Sexuální boj komodit, 7:00 min., 2014

18:00 vernisáž LABoaratory / zahájení

Lukáš Kalivoda: Tiskárna / site specific instalace

  • Lukáš Kalivoda je výzkumník v žánrovém rozpětí mezi profesionálním sklářem (UMPRUM) a experimentálním bláznem. Rád zkoumá materiály a vyhledává jejich skutečný význam. Vytváří různorodé dialogy, které svou kontinuální prací přetváří v desítky hodin dlouhé rozhovory bez pocitu únavy. Svými empatickými schopnostmi umožňuje vznik kompozic a přináší jiný pohled jak na předměty každodenního užívání, tak klasické malířské řemeslo. Pro výstavu v rámci festivalu LABoratory byla z Kalivodova širokého spektra prací vybráno dílo, jež využívá jeho autorskou techniku tisku. Ta spočívá v konstrukci speciální tiskárny, která je založena na přítlaku skleněné matrice na potiskované plochy. Během rukodělného procesu vznikají velkoformátové záznamy. Magický proces výroby obrazů bude k vidění během páteční vernisáže. Artefakty z pátečního procesu, pak budou po dobu trvání festivalu součástí výstavy.

Václav Tvarůžka: LADYBUG CULT / grafika

Nela Bartová: Zákaz vstupu osobám starším 12 let a nad 60 kg / AV instalace

  • Audiovizuální skladba o pocitech z vyobrazeného místa, času, prostředí. Pocity, které mě zachvátily při příchodu na dětské hřiště ve školce v Lubné u Poličky. Metafora? Symbol? Atmosféra! Všechno se netočí jen kolem tebe. Dětství, kam odešlo, co z něj zbylo, co bylo, co je. Letargie, apatie, energie...

Anna Turková: Možnosti gauče / foto

  • Série fotografií vyjadřuje lehký kontrast mezi prostředím a člověkem, kde obývák je středobod každé domácnosti.

Michaela Rožnovská: Zvuk řetězu / AV instalace

Záznam performance a zvuku pomyslné rekonstrukce čtvercové kresby v prostoru z železného drátu a juty rozřezané nožem.

+ Kořenová zelenina / AV performance

19:00 Lokály / panelová diskuze

  • Setkání s pořadateli rozmanitých kulturních akcí a průběžných festivalů, při kterém vyplavou na povrch možná nečekané souvislosti jejich aktivit, které se programově věnují menšinovým uměleckým žánrům mimo pomyslné centrum dění. Zúčastní se Zuzana Šrámková (CHEE CHAAK, Ostrava), Jaroslav Bašta (OSTINATO, České Budějovice), Jiří Straka (TRANSFORMA) a Mateusz Rosiński (DYM festival, Gorzów Wielkopolski, PL).

20:00 Fat Old Donald / koncert

  • Brněnská čtveřice vychází z instrumentálního rocku a kytarové psychedelie. V jejich hudbě jsou zřetelné i stopy krautrocku a postrockového přemítání. Všechna nashromážděná energie by měla najít své vyústění kromě koncertů i na debutové desce. Její vydání prý není daleko…

Sýček / koncert

  • Hlasitá kytarová hra, nekončící dálnice krautrockových motoriků. Přesně v tom si libuje pětice Sýček, kterou domácí hudební kritika ocenila v loňském roce nominací na cenu Vinyla. Českobudějovická kapela pocházející z nitra lokálního kolektivu NAAB přesvědčila svou debutovou desku I, na níž potěší ničím nepřibarvená syrovost i dva křehké samply zpěvu jednoho z nejohroženějších druhů sovy na českém území.

Lightning Glove / koncert

  • Na v Praze usazenou trojici (Dizzcock, Jan Bělíček a Head In Body) měla vždy velký vliv naštvanost ostrovního post-punku, na aktuální desce Irrelevant Dreams však místy zaznívají i melancholičtější tóny. Lightning Glove sami desku, která vyšla před nedávnem na labelu Nona Records, označují za „opak euforie, přenos pocitu totální stagnace”. Nervní a v něčem až klaustrofobické beaty, které jsou pro projekt Lightning Glove charakteristické, však najdete i na novince.

Wrong Dials (PL) / koncert

  • Sólový projekt Mateusze Rosinského, zakladatele polského vydavatelství Dym Records. Jestliže má název jeho labelu odkazovat k idiomu „robiť dym” (dělat problémy), hudba Wrong Dials to naplňuje bezezbytku. Útržky rovných beatů se v jeho skladbách ostrým střihem mění v noisové plochy a destruktivní kakofonie, které se zařezávají hluboko pod kůži. Wrong Dials právě vydává skvělou novou desku Hello Brightness My New Sex Friend u Genot Centre. Respektovaný hudební žurnalista Tristan Bath nadšeně sděluje: „It’s a long form deconstruction of noise into beauty."

00:00 DJ Náruč Aster / djset

  • Psychosomatique disko Jaroslava Bašty (OSTINATO)

5. května 2018 Automatické mlýny, Pardubice

10:00 – 20:00 Ian Mikyska: Deautomatizované mlýny / smyslová procházka 120 min.

  • Smyslová procházka pardubickými Automatickými mlýny autora Iana Mikysky, mladého skladatele věnujícího se převážně uměleckým formám na hranicích zvuku: instalacím, textu, performancím či videu. Projekt vznikl v rámci programu Offcity tvůrčích rezidencí v létě 2017. Procházka podle Ianova průvodce Vám představí Automatické mlýny v „jiném světle“ Automatické mlýny, jejich zákoutí, poklady, skrýše, taje. Rezervace na e-mailu sarka@offcity.cz

10:00-21:00 Lukáš Kalivoda, Jiří Straka, Václav Tvarůžka, Nela Bártová, Anna Turková, Michaela Rožnovská / výstavní program

10:00-20:00 Pletený VHS svetr / analog VJing workshop

  • Volně přístupný workshop, během kterého si můžete s individuální pomocí lektorů, analogového mixu (Panasonic WJ AVE5) a různých zdrojů a materiálů (převážně Vcr a kamer) osvojit techniky jako jsou videopainting, video feedback, glitch či dithering, a uplést si vlastní, pomyslný VHS svetr. Tedy nahrát vlastní VHS kazetu s ryze autorskou projekcí.

10:00-19:00 Green Screen: workshop filmových triků / workshop

  • Georges Méličs, Karel Zeman, Star Wars – filmové triky jsou součástí každodenního života už přes 100 let! Naučte se kouzlu levitace, tahání králíka z klobouku, vyrobte si světelný meč, proleťte se na hoverboardu, zkroťte přírodní živly a probuďte Automatické mlýny k životu mocnou silou filmové magie. Do tajů okultních věd filmové postprodukce Vás zasvětí duo multimediálních tvůrců Klára Míčková a Oliver Vršanský (absolventi animované a interaktivní tvorby na Fakultě designu a umění ZČU v Plzni). Workshop je určený pro kohokoli ve věku od 15 let výše se zájmem o film a filmovou postprodukci. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou. Další informace a objednávky směřujte na sarka@offcity.cz

15:00 – 22:00 BCAA system videojukebox / projekce

  • „BCAA system je online audiovizuální platforma pro hudbu, výtvarné umění, přednášky a umělecké projekty spojené s novými technologiemi a současným světem. Usazeni v Praze, ale přesahující hranice s touhou být součástí celosvětového ducha jak obsahem, tak obecenstvem. Spojují hudebníky s výtvarnými umělci v prostředí streamů skrze naše vlastní virtuální prostředí. Uploadují podcasty, pořádájí přednášky, provozují hybridní galerii na pomezí studia a internetu. Vytváří hudbu a umělecké projekty jako kolektiv. Vše, co dělají, se navzájem překrývá a kombinuje v novou imaginaci vyjádření.

16:00 / 18:00 + 21:00 Skrz na skrz s OFFCITY / komentovaný program

  • Komentované procházky Automatickými mlýny s architekty, umělci, historiky z projektu OFFCITY. Nádech - výdech - historie - přítomnost - budoucnost. Skrytá místa, fakta i fikce, vnímání místa všemi smysly. Sraz vždy ve stanovený čas u zelených vrat do mlýnice. Na noční procházku je nutná rezervace na e-mailu sarka@offcity.cz

16:00 - 18:00 Automat / výtvarná a hudební performance

  • Automatická malba je tvůrčim procesem mladých výtvarníků, propojující jejch tvorbu s hudebním vystoupením. V reálném čase tak vznikne malba a výtvarná instalace, jenž se následně promění v expozici či galerii existující pouze po dobu konání akce.

17:30 Jiří Havlíček: Teorie duchů / performativní čtení

  • Performativní čtení z publikace Jiřího Havlíčka Teorie Duchů. Současný umělec pátrá po vrahovi amatérského spisovatele. Sny, halucinace a falešné představy. Spekulativní teorie o tom, že film je droga.

18:00 Petr Šprincl & Lukáš Jiřička: Morava krásná zem I&II. / projekce

  • Scénarista Lukáš Jiřička uvede snímky autorské dvojice, v rámci které společně s režisérem Petrem Šprinclem položily základy uměleckého kolektivu Flash&Brain. Ten je výraznou platformou současného umění nejen na Moravě.

Morava, krásná zem I: Co člověka potěší víc, než hezká písnička od srdce? (2015) 30 min.

  • Experimentální western-horor z prostředí moravského Slovácka přináší nový pohled na legendu o svatém Václavovi. V omšelých kulisách lidové veselice zápasí bájný kníže Boleslav, zombie z vinného sklípku, se svým bratrem Václavem o povahu české státnosti i o talíř s rajskou. Filmová esej o mýtech českého a moravského nacionalismu je sarkastickým obrazem vyprázdněných kmenových rituálů, které stvrzují národní identitu, ale ostře se vymezují vůči jinakosti.

Morava, krásná zem II: Zrození fašismu z ducha fašaňku (2016) 43 min.

  • Druhý díl nekonečného seriálu o Moravě nabízí ještě temnější sestup do duše Moravy, který je ale opojný jako mírně delirický stav po loku vína a rozžvýkání hroudy matky země. Vizuálně roztěkaná pouť, zaměřená na spodní proudy moravské totožnosti, jejíž ozvěny by nechtěl slyšet ani Friedrich Nietzsche.

19:00 Eva Maceková: Zóna / vernisáž výstavy galerie DUB 2.0

  • Eva Maceková je slovenská malířka, grafička a ilustrátorka, absolventka VŠUP v Praze. Její tvorba osciluje mezi naivní dekadencí a tragikomickými apokalyptickými motivy, které používá v grafických návrzích či kresbách. Její výstava Zóna bude propojená se křtem kazet dvojice pražských kapel Fokumé a Ruinu, které se pohybují na poli volné improvizace a experimentálního ohýbání hluku.

19:30 Dominik Gajarský: Ekvilibrium & jiná tvorba / projekce, diskuze

  • Dominik Gajarský je absolvent AVU, finalista Leinemann Foundation Award a Ceny J. Chaloupeckého. Dominik se vyjadřuje především prostřednictvím média fotografie a pohyblivého obrazu nebo jiných audiovizuálních technik, svá díla však zakládá především na výrazném myšlenkovém obsahu. Svou tvorbu pravidelně představuje na samostatných i skupinových výstavách a přehlídkách v Česku i v zahraničí, např. na Close-Up Cinema v Londýně, na PAF v New Yorku, v Českém centru v Berlíně či v Národní galerii v Praze. Vedle vizuálního umění je také aktivním hudebníkem. V rámci LABoratory Dominik osobně představí svůj krátký film Ekvilibrium, jímž se prezentoval na přehlídce finalistů Ceny J. Chalupeckého, a výběr své další tvorby.

20:00 Jano Doe / koncert

  • Nezávislá kurátorka, kulturní manažerka, hudebnice a konstruktérka nástrojů Katarina Gatialová aka Jano Doe je členkou otevřeného live-codingového sdružení Kolektiv nebo noisových Inocenc a skupiny Augiášův sonický chlév. Experimentuje se softwérově řízeným rádiem nebo se věnuje opravě a zviditelňování starých syntezátorů. Hraje sólo na vlastní, po domácku vyrobený modulár, který pro svou křehkou konstrukci ze zbytků dřeva získal přezdívku necky. Její hudební styl se vyznačuje volnou improvizací, kde všechny signálové cesty vznikají přímo před očima diváků jako live-patching, v kombinaci s no-input vazbením mixpultu a zašuměnými kazetovými smyčkami. Vznik a tvarování signálu demonstruje na obrazovce osciloskopu. Lo-fi estetiku příležitostně doplní efekt v podobě hořícího modulu nebo elektrického napájecího zdroje. V roce 2018 jí vyjde debutové album u labelu Genot Centre.

S.M.R.K. / koncert

  • Sýkora & Mirvis & Ryba & Kocour. S.M.R.K Back to the future. Hořící dildo. Upíří zuby. Must-see & must-hear s tradicí od roku 2017. Subverzivní live band citující commodore psyche kraut, post punk a new wave. Hudební projekt pro trvalou udržitelnost VHS technologie. „Let's make Monoculture Great Again!“

Crys / koncert

  • Únorový release Tales Of A True And Deep Something je další výraznou položkou v rychle se rozrůstajícím katalogu vydavatelství Nona Records. Postaral se o něj brněnský producent Kryštof Netolický aka Crys, který na svou debutovou nahrávku zařadil šest našlápnutých tracků. Analogové syntezátory zpívají svou vesmírnou operu, chytré samply udržují posluchačskou pozornost a pod vší tíhou zvukové hmoty místy probleskují svěží jukeové údery.

xDZVØNx (PL) / koncert

  • Tajemné mystické elektronické duo Snufkin a Břra, to je sakrální pop, dark sythwave či čistý brutalismus. Projekt z lůna uměleckého kolektivu TROPY je hudební i vizuální reminiscencí na východoevropskou ortodoxní duchovní hudbu. Inspirováni špinavým syntezátorovým zvukem a kombinací tradičních i elektronických nástrojů, proměňují svoji performance v temnou mši uprostřed taneční technoparty. Spirituální zpěv a vintage hardware, analogová estetika a VHS projekce jsou esencí této duchovní, leč překvapivě taneční, hudební modlitby.

Julia (US) / koncert

  • Pod chystanou nahrávkou vydavatelství Nona Records je podepsaný původem americký producent Nic Coolidge, známý například ze sourozeneckého projektu Knox. Pod pseudonymem Julia ovšem vytváří o poznání energičtější zvukové plochy. Tanečně našláplé tracky patří k tomu vůbec nejpřímočařejšímu (avšak stejnou měrou také nejvíce strhujícímu) v katalogu brněnského labelu Nona.

Solid Moods (PL) / koncert

  • Živé techno sety polského producenta Solid Moods aka Alien/Human stojí na vintage analogové technice a řadě dalších klasických elektronických nástrojů (mj. Yamaha DX 7). Charakteristickým zvukem těchto instrumentů a svou nerdskou hravostí pravidelné rozeznívá vlny wroclavského Radia Luz. V Automatických mlýnech se postará o stylovou afterparty.

20:30 galerie DUB 2.0 Fokumé / koncert

  • Pražská formace Fokumé se pohybuje kdesi na poli noiseu, volné improvizace, industrialu a snad i pravidelného pulzu krautrockového rytmu. Dechy, bicí, kytary a plejáda různých efektů se dostávají do intenzivní rozmluvy, jejímuž tempu nemusí být snadné stačit. Veškerý archiv Fokumé, záznamy z vystoupení i zkoušek, je k poslechu na jejich Bandcamp profilu.

Ruinu / koncert

  • Z nitra vydavatelství KLaNGundKRaCH vzešla spoustu důležitých a kvalitních projektů. Trojice s názvem Ruinu patří mezi ně! Jan Klamm, Patrik Pelikán a Ondřej Parus používají kytary, saxofonu a perkusí nikoliv k tomu, aby mezi nimi došlo k porozumění a souhře, nýbrž se záměrem rozložit všechen vznikající zvuk. Jedná se o to, jestli je „ještě co odhazovat, rozkládat, zakopávat a před čím utíkat.”

6. května 2018 Automatické mlýny, Pardubice

10:00 – 18:00 Ian Mikyska: Deautomatizované mlýny / smyslová procházka 120 min.

  • Rezervace na e-mailu sarka@offcity.cz

10:00 – 21:00 Lukáš Kalivoda, Jiří Straka, Václav Tvarůžka, Nela Bártová, Anna Turková, Michaela Rožnovská / výstavní program

10:00-18:00 Green Screen: workshop filmových triků / workshop

  • Workshop je určený pro kohokoli ve věku od 15 let výše se zájmem o film a filmovou postprodukci, předchozí zkušenosti nejsou podmínkou. Další informace a objednávky směřujte na: sarka@offcity.cz

10:00 – 18:00 Hrací stůl / workshop

  • Interaktivní hudební instalace pro všechny se zájmem o hudební tvorbu zahrnuje sestavu moderního i vintage hudebního hardwaru, syntezátory, samplery, efektové procesory i theremin. Setkat se také můžete s hudebními producenty z labelu Ressonus records či majiteli produktů BASTL instruments při společném jamu.

14:00 / 16:00 Skrz na skrz s OFFCITY / komentovaný program

  • Komentované procházky Automatickými mlýny s architekty, umělci, historiky z projektu OFFCITY. Nádech - výdech - historie - přítomnost - budoucnost. Skrytá místa, fakta i fikce, vnímání místa všemi smysly. Sraz vždy ve stanovený čas u zelených vrat do mlýnice.

18:00 Green Screen: workshop filmových triků / projekce

  • Dobrý zvuk a ostrý obraz pro výběr prací z trikového workshopu Green Screen. Premiéra na velkém plátně.

Symbolické denní vstupné: 50 Kč a více

Akci pořádá MENU z.s. ve spolupráci s Divadlem 29, Offcity z.s. a galerií DUB v rámci projektů Electroconnexion 2017, aniLAB a projektu výstav a doprovodných akcí v Klubu 29 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

Za poskytnutí prostor děkujeme manželům Smetanovým. Partnery akce jsou FOMEI a.s., ArtMap Mediálními partnery pak Radio Wave, His Voice, A2 – kulturní čtrnáctidenník, Fullmoon, AlterEcho, The Aardvark.