F 14 / MENU LABoratory

music – visual arts – show cases – workshops – multimedia – pop up club
22. dubna 2017 / Pilnáčkova továrna, Hradec Králové
5. - 7. května 2017 / Automatické mlýny, Pardubice
společnými silami pořádají: MENU z.s., Offcity z.s., Divadlo 29

Čtvrtý ročník interaktivní přehlídky audiovizuálního umění nabídne na dvou místech (Automatické mlýny, Pilnáčkova továrna) a ve dvou městech (Pardubice, Hradec Králové) celkem čtyřdenní program zahrnující workshopy, výstavy, zvukové a obrazové instalace, koncerty, performance, přednášky, filmové projekce, praktické showcase či diskuze nad aktuálními podobami vizuální kultury. Hlavní část programu bude realizována v Pardubicích v areálu Winternitzových mlýnů od architekta Josefa Gočára, kde se žánrově prolne potenciál nejen tuzemského nezávislého umění. Letošní širší regionální charakter akce pak reflektuje nejen programově, ale i strukturálně organický vývoj současného umění a jeho činitelů. Oba uvedené industriální areály se promění ve specifický kulturní prostor, který mohou návštěvníci postupně objevovat při rozvíjení svých uměleckých zájmů, experimentování či setkávání s předními českými i zahraničními umělci a jejich tvorbou.

Pořádají: MENU z.s., Offcity z.s., Divadlo 29


MENU LABoratory program

HRADEC KRÁLOVÉ | 22. dubna 2017 | Pilnáčkova továrna

  • 17:00 - 19:00 Hrací stůl | workshop

Interaktivní hudební instalace pro všechny věkové kategorie se zájmem o hudební tvorbu zahrnuje sestavu moderního i vintage hudebního hardwaru, syntezátory, samplery, efektové procesory i theremin. Součástí programu bude i miniworkshop zahrnující prezentaci hudebního SW na přenosných zařízeních (ipod, smatphone) ve kterém se jako lektorka představí Michela Švédová (Kyklos Galaktikos, tyto alba). Setkat se také můžete s hudebními producenty z labelu Ressonus records či dalšími majiteli produktů BASTL instruments při společném jamu.

  • 18:00 Kristina Fingerland: The Origin Of Canvas Matters | vernisáž výstavy

Výstava pohybuje na hranici módy a malby, zabývá se jejich rozdíly a podobnostmi. Textil je pak i výchozím bodem pro přemýšlení o módě a jejího vztahu (respektive jejích uživatelů) k životnímu prostředí. kfngrlnd.tumblr.com

  • 19:00 - 21:00 Jan Kulka: Pramítačka | AV performance & mini workshop

Pramítačka je speciální promítací aparát stvořený za účelem prakticky osahávat a prozkoumávat oblasti filmu (film jakožto umění artikulace světla v čase a prostoru), které byly doposud technicky (a snad i mentálně) nedostupné. Je schopná promítat veškeré klasické filmové formáty, ale současně také širokou škálu dalších materiálů – například obinadla, izolepu, krajky, bublinkovou fólii, pokladní pásky apod. Po projekci bude následovat krátká otevřená dílna.

  • 21:00 D´Anthony (UK) | live act

D'Anthony je britský hudebník a beatmaker, který ve svých živých vystoupeních používá hrubý zvuk VHS pásek, praskot vinylových desek a společně s širokou škálou samplingu a užití elektronických instrumentů (např. Roland SP-404 a Kaoss Pad). Výsledkem je pak jazzem nasáklý instrumentální lo-fi hip hop vytvářený díky manuální zručnosti a doslova mistrovskému ovládání zmíněných instrumentů. Z tohoto důvodu jsou jeho vystoupení zajímavá i po vizuální stránce. danthony.bandcamp.com

  • 22:00 WRONG djs

DJset členů pražského kolektivu, který pravidelně pořádá eventy představující současnou nezávislou a undergroundovou scénu s fokusem na elektronickou hudbu a současný klubový sound.


PARDUBICE | 5. května 2017 | Automatické mlýny

  • 9:00 - 13:00 FOMEI | fotoworkshop

Ateliérové vybavení. Praktický fotoworkshop zaměřený na portréty, obsahující možnost otestovat si kompletní vybavení fotoateliéru. Vyzkoušejte si jak tvarovat, změkčovat a obarvovat světlo při užití vlastního fotoaparátu. Odborník na osvětlovací techniku Vám pomůže s nejvhodnějším nastavením, ukáže Vám jakou zvolit cestu, možnosti techniky FOMEI a zodpoví Vaše dotazy.

Foto tisk - výroba fotografií dnes. Tisk fotografií nejen účastníků workshopu. Výsledky své práce či vlastní materiál si s pomocí odborníků zhmotníte a odnesete domů. Praktická práce s fotokomorou 21. století zahrnující správu barev, kalibraci monitorů a tiskáren pro tisk digitální fotografie i černobílých reprodukcí. Otestujete RC nebo barytové papíry či další materiály a média pro výtvarnou fotografii a uměleckou grafiku.

  • 14:00, 16:00 & 21:00 Skrz na skrz s OFFCITY | komentované procházky Automatickými mlýny s architekty, umělci, historiky z projektu OFFCITY

Nádech - výdech - historie - přítomnost - budoucnost. Skrytá místa, fakta i fikce, vnímání místa všemi smysly. Sraz vždy ve stanovený čas u zelených vrat do mlýnice. Na noční procházky nutná rezervace na e-mailu: sarka@offcity.cz

  • 17:00 Tomáš Vondra | masterclass

Tomáše Vondru můžete znát jako hudebníka současných oceňovaných objevů (Vinyla) na české nezávislé scéně – Orient a nyní i aktuálně Lavra. Jeho hudební invencí je užití hudebního HW (mj. Akai MPD32) – drum machines, pady a syntezátory jako regulérních nástrojů, přičemž vyniká neobyčejnou hybostí svých prstů, která je totožná s instrumentální zručností klasických hudebníků. Jeho disciplínu nazvěme fingerpad, který vám představí a současně zájemcům umožní si takový instrumentální přístup k hudbě vyťukat s pomocí Ableton live.

  • 18:00 vernisáž MENU LABoratory | kurátor Šimon Levitner
  • Kristina Fingerland: The Origin Of Canvas Matters

Výstava pohybuje na hranici módy a malby, zabývá se jejich rozdíly a podobnostmi. Textil je pak i výchozím bodem pro přemýšlení o módě a jejího vztahu (respektive jejích uživatelů) k životnímu prostředí.

  • Namor Ynrobyv & Olbram Pavlíček: kryptologik 2.0

Výstava je společnou prací Namora Ynrobyva (Ateliér intermediální konfrontace, VŠUP) a Olbrama Pavlíčka (Ateliér supermédií, VŠUP).

  • Hana Frišonsová + Michaela Karásek Čejková: Ouroboros Project

Ouroboros reprezentuje představu o cykličnosti a věčného návratu. Projekt české výtvarnice, modní návrhářky a designérky zkoumá téma neustálého znovuvytvoření a nevyhnutelné mutace hmotného dědictví. Tvůrčí spoluprací mezi fotografem a módním návrháře, vytvořila fotografické módní koláže vytištěné na tkanině jenž transformovala použitím různých řemeslný technik (vyšívání, patchwork) do nové podoby. Výsledkem je tapiserie či objekt, jenž je základem pro další tvůrčí proces a širší uchopení tématu.

  • 17:00 - 23:00 Kudla Werkstatt | prezentace & prodejní výstava

Lukáš Parolek, absolvent ateliéru ilustrace VŠUP v Praze pod značkou Kudla Press (nebo také Kudla Werkstatt) vytváří vlastní autorské publikace i publikace ve spolupráci s autory komiksů, grafickými designéry a ilustrátory. Risografový tisk doplňuje o další technologie, zejména ruční sítotisk, do vazby vkládá různé typy papíru, nebo tisky jinými technologiemi. Jeho práce se vyznačuje jednoduchostí a precizním zpracováním. Jeho tvorba představuje zvláštní místo mezi různými světy – mezi uměním a řemeslem, ilustrací a konceptuálním uměním, DIY zinovou scénou a oficiální knižní kulturou. Mezi umělci, se kterými spolupracuje patří např. Juliána Chomová, Martin Prudil, David Krňanský, Martin Lukáč, Pavla Malinová, Tomáš Roubal nebo Eva Jaroňová. Tiskne také pozvánky, plakáty a katalogy pro galerie a jiné instituce (galerii Etc., galerii Ferdinanda Baumanna, Berlinskej model, Nevan Contempo aj.).

  • 18:30 Filipa Remunda: Boží mlýny na prodej (ČR, 2013, 30´) | projekce & diskuze

Dokument Filipa Remundy zachycující dění kolem Automatických mlýnů v průběhu léta a počátku podzimu 2013. Provoz v areálu se začal utlumovat už koncem roku 2012, aby byl v roce 2013 zastaven úplně. Tehdy vznikla iniciativa Mlýny městu!, nezávislá platforma snažící se otevírat a vést diskusi o potenciálech a budoucnosti téhle skvělé stavby a areálu. Divadlo 29 v téže době iniciovalo a společně s další více než desítkou kulturních, vzdělávacích, sociálně orientovaných neziskovek uspořádalo několika měsíční festival, který potenciál areálu potvrdil. Do příprav a realizace festivalu se zapojilo několik desítek dobrovolníků a předcházelo mu intenzivní měsíční svépomocné vyklízení a úprava prostor. Festival Automatické kulturní mlýny I. a II. později získal cenu DNA (Development of New Art). Dokument Filipa Remundy zachycuje výsek tohoto kulturního varu. Dá se říct, že festivalem tehdy všechno začalo, nabralo jasnější směr. Co následovalo? Jak vše probíhalo? Jaké byly původní vize? A jaká je situace dnes? O tom bude diskuse se zástupci iniciativy Mlýny městu!

  • 19:00 AVA: Moving Spaces | zvuková instalace / performance

4 hráči, 4 zvukové kanály, 1 ty, mnoho míst. Nový improvizační projekt okolo AVA kolektivu vtahuje do čtyř-kanálového zvukového prostoru, v němž má posluchač volnost pro vlastní pohyb napříč pestrou škálou různě modulovaných terénních nahrávek různých míst a původu. Snediggen Snurssla - Andrej Nechaj (Tatratank) - Marek Salamon (ex-Ohm Plain, Spectral Index) - Matěj Kotouček (Sky To Speak, Sun Drugs). soundcloud.com/avakolektiv

  • 20:00 stage 1.0
  • Last King of Poland (US) | koncert

Last King of Poland je sólový, experimentální a noisový projekt Tomasze Jurczaka, který v roce 2007 noise započal svoji hudební dráhu na chitune/gameboy scéně. Jeho aktuální posun k současné noise/ambient formě, i když se stále platnou podobou weird hip hopu s obrovskou dávkou nadsázky, je důsledkem přesunu do Ósaky a kolaborací s tamní hudební scénou. Jeho hlavním hudebním nástrojem i tak nadále zůstává velký pedalboard obsahující sestavu efektů a syntezátorů, který nutí lidi přemýšlet o životě velmi pozitivním způsobem.

  • Tarnovski remixuje Lišku & VJ Pavel Richtr | koncert

Hudebník a producent Tarnovski (Gurun Gurun, IQ+1, The Czech Psychedelic Society Manifesto) se k dílu filmového skladatele Zdeňka Lišky (1922 - 1983) vrací poměrně často. Jeho skladby pravidelně zařazuje do svých mixtapů pro zahraniční rádia a hudební weby. Samostatně pak publikoval koláž z filmové trilogie Osada Havranů / Na veliké řece / Volání rodu a především průřez Liškovou filmovou tvorbou, který si k nedožitým 90. narozeninám autora vyžádalo londýnské Arctic Circle Radio. V ramci LABoratory se Tarnovski představí s živým remixem Liškovy hudby. Tvorba Zdeňka Lišky se nesmazatelně zapsala do historie filmového umění dvacátého století. Jako jeden z prvních dokázal, že filmová hudba (a zvuková stopa obecně) je rovnocennou emotivní složkou filmu a dramaturgicky dotváří umělecké kvality celého díla. Jeho hudba je vždy úzce svázána s obrazem; drží jeho rytmus či jej sama utváří, nedílnou součástí audio stopy jsou i ruchy, šumy, dialogy či elektronické příměsi. Jako autor se Zdeněk Liška uplatnil ve více než sto šedesáti celovečerních filmech a čtyřech stech filmech krátkometrážních a středometrážních. O vizuální remix se postará student Ateliéru Multimédií FAVU Pavel Richtr.

  • Lavra | koncert

Dvojčlenný projekt Lavra tvoří Barbora Zelníčková (Ticho de Beige) a Tomáš Vondra (Orient, Diamondline). V internetovém prostoru za sebou nechávají těžko vypátratelné stopy. Černobílé fotky pořízené na některém z dálničních tahů směrem z Prahy v sobě obsahují zlověstnost i nenápadnost, s jakou toto pražské duo dává nahlédnout do tajů své tvorby. Nejzásadnějším odkazem je však čerstvá mixtape EVE dokazující, že Lavra jsou jednou z největších tuzemských nadějí letošního roku. Především pro ty, kdo se je nebudou bát hledat.

  • Opak Dissu | koncert / party

Tuzemský rap jako by se dusil pod přílivem zahraničních klišé, které domácí rappeři rychle adoptují, aniž by zachytili původní kontext. Importované artefakty amerického gangsta rapu nebo atlantské trapové scény pak působí ze všeho nejvíc nepatřičně a směšně. Právě z klišé českého rapu si ve svých tracích střílí dvojice MCs ASAP Jarda a Don Chain, kteří vystupují pod hlavičkou Opak Dissu. Jejich vrcholné hity Korbelys Callin nebo Felicia Trap se úderně trefují na řad místních rapových siláků. “Polovina českých rapperů bydlí u mámy a druhá ještě studuje. Pak přijdou za mikrofon a začnou rapovat o tom, jak mají těžký život,” říká ASAP Jarda v rozhovoru pro Radio Wave.

  • 23:00 stage 2.0 | AVA x BASTL

Proud hudby v podání brněnských kolektivů Bastl Instruments a AVA. V sestavě OGJ, Outin, Casper, Kadaver a AVA DJs. www.bastl-instruments.com | www.avavava.cz

  • Bastl live: OGJ (Ondra Merta) a Outin
  • Casper (Peter Edwards - Casperelectronics, Bastl)
  • AVA DJs / DJ set brněnského promotérského a kulturně-osvětového kolektivu v zastoupení Snediggen Snurssla & Sun Drugs

PARDUBICE | 6. května 2017 | Automatické mlýny

  • 10:00 - 18:00 Osmi milimetry | filmově-dokumentační dílna s Ondřejem Vavrečkou

Měří se paměť místa v metrech, kilech, wattech nebo jiných měrných jednotkách? Je paměť mlýnů hladká jako mouka nebo hrubá jako krupička? Dá se mlýnem prohlédnout skrz naskrz? A kolik molů v areálu ještě přežívá? Poví nám to všechno pan vrátný?

Budeme pracovat s klasickým filmovým materiálem šíře 8mm. Co natočíme, to vyvoláme, večer promítneme a schováme pro budoucí generace molů, myší a snad i lidí kdesi v útrobech mlýnů.

Ondřej Vavrečka (* 1980) je filmař, experimentátor, doktorand FAMU, teoretik i praktik, hudebník i zručný šič. Jeho film De Potentia Dei, který promítneme po workshopu, vyhrál na loňském mezinárodním jihlavském festivalu cenu pro nejlepší český experimentální dokument.

Počet účastníků: 6 až 10 osob. Na workshop je nutné se registrovat. Bližší info a přihlášky: sarka@offcity.cz, tel. 732 436 722

  • 14:00, 16:00 & 22:00 Skrz na skrz s OFFCITY | komentované procházky Automatickými mlýny s architekty, umělci, historiky z projektu OFFCITY

Nádech - výdech - historie - přítomnost - budoucnost. Skrytá místa, fakta i fikce, vnímání místa všemi smysly. Sraz vždy ve stanovený čas u zelených vrat do mlýnice. Na noční procházky nutná rezervace na e-mailu: sarka@offcity.cz

  • 14:00 - 21:00 Namor Ynrobyv & Olbram Pavlíček, Kristina Fingerland, Hana Frisonsová + Michaela Karásek Čejková | výstavní program
  • 16:00 - 18:00 Automat | výtvarná a hudební performance

Automatická malba v automatických mlýnech jako součást tvorby mladých výtvarníků (Matouš Hrbek aj.) vznikne v reálném čase, aby následně vytvořila expozici, která vyplní část objektu a bude existoval jen po dobu konání akce.

  • 18:00 Divná místa | prezentace

Noemi Purkrábková, Lucie Malá a Jiří Siruček budou prezentovat Divná místa - mezioborový projekt studentů a pedagogů FF UK, který se skrze organizaci konferencí, přednášek a vycházek pokouší nacházet nové pohledy na město a sdílet je například skrze stejnojmenný vznikající web s ostatními. Na základě formalistického principu ozvláštnění a koncepce rizomu usilujeme nejen o nacházení nevšedních momentů v městském prostoru, ale i o nalezení nového úhlu pohledu na věci zdánlivě všední. V prezentaci se zaměříme na hlubší představení naší koncepce, realizovaných projektů a plánů do budoucna.

  • 19:30 De Potentia Dei (ČR 2016, 66´) | projekce + diskuse

Ve filmu slyšíme: „De Potentia Dei je těžké přeložit. Spíš je to možné vyložit.“ A my dodáváme: možná že stačí De Potentia Dei uvidět. Film o filmu. Kazimír Malevič chtěl spálit všechno umění a z popelu udělat černé čtverce. Černý čtverec (ono „všechno“ umění) se však zde neobjevil náhodou. Jaký je jeho původ? Není čtverec vlastně kruhem, návratem „všeho“? A má se o důležitých věcech vůbec mluvit? Tu se počíná špionážní problém. Agenti říkají, že ne. Informatikové jsou pro totální otevřenost, blízkost, dispozici. Vzdálenost či blízkost? Film De Potentia Dei rozehrává tyto a další otázky. Celá cesta radikálně svobodného dokumentárního muzikálu je posunována písní. Film, který mluví o autorovi, o vás a o sobě samém, hledá pozici na zemi, v doteku s ní. Křísí Malevičovu nohu. www.ondrejvavrecka.cz

  • 21:00 Baba Vanga | showcase

Label Baba Vanga vznikl v roce 2013 jako přirozené rozšíření projektu Easterndaze, který od roku 2010 mapuje podhoubí hudebních scén střední a východní Evropy. Na kazetovém labelu za poslední čtyři roky vyšlo 19 releasů – od digitální glitch dekonstrukce tokijského projektu CVN, přes ruské noisaře Won James Won, český experimentální archivní projekt Quarantaine, hauntologii Mexičanky Laury Luny, anebo opioidní dub rakouského sólo projektu Superskin. Symbolické vstupné: 50 Kč

  • Új Bála (HU) | koncert


Nihilistický noise technař Gábor Kovács z Budapešti vydal svoje album Boka na labelu BV začátkem roku 2016 a obdobně jako u jeho předešlých, většinou samo-vydaných releasů, s ním sklízí uspěch nejenom u kritiky, ale i na klubovém parketu. Jeho intenzivní, abrazivní estetika je soundtrackem k mottu „kanibalismus jako logické vyvrcholení”.

  • Střed světa (CZ) | koncert


Střed světa je projekt eluzivního českého nejmenovaného hudebníka/kolážisty. Jeho specifický hudební svět, ve kterém staví rytmy, aby je vzápětí hned rozbil, nemá přímé referenční body a ani je nechce mít. Jeho aktuální deska Rozmístění opakováním vyšla v březnu u BV. Paralelně vydal album nazvané Spletitě protékající pod slovy na spřízněné pražské značce Red For Color Blind.

  • Maciej Maciagowski (PL) | koncert 


Album Macieje Maciagowského GODDNADOG, jež vyšlo loni na značce BV, bylo inspirováno hudbou pro domácí mazlíčky z YouTube a polskou ufológií. Maciagowski své rytmy vytváří na moduláru na základě euklidovské formule, pričemž vyslední zvuk by se dal přirovnat k vaporwave s prvky IDM a glitchu.

  • Ken Ganfield (CZ/US) | koncert 


Americký expat Ken Ganfield se v Praze trvale usadil začátkem devadesátých let a od te doby se stal integrální součastí zdejší experimentální scény. Jeho detailně propracované a zvukově bohaté modulární kompozice jsou pohlujícim a hypnotickým zážitkem.

  • Corazón de Robota + gnd (MEX/SK) | koncert

Chilanka Constanza Piňa se venuje recyklaci elektronického odpadu, z něhož staví vlastní DIY synťáky a nástroje. V domovském Mexico City soustředí kolem prostoru MediaLabMX aktivní technofeministickou scénu. Jako speciální host labelu se představí se svojí strhujíci sonickou psychedelií v kolaboraci se spoluzakladatelem labelu gnd.

  • 00:00 - 02:00 Lcia (SK) | dj set


DJ set spoluzakladatelky labelu BV, hudební publicistky (Electronic Beats, Resonance FM, The Quietus, Radio Wave), hudebnice a organizátorky Lucie Udvardyové.


PARDUBICE | 7. května 2017 | Automatické mlýny

  • 10:00 - 19:30 Automatické mlýny jako hudební nástroj | workshop

Unikátní nahrávací workshop v prostředí Automatických mlýnů s hudebními producenty Ondřejem Ježkem a Federselem. Automatické mlýny, jedno z prvních děl architekta Josefa Gočára, jsou zásadní dominantou pardubického Mlýnského ostrova. Z areálu, který čeká v nejbližších letech zásadní rekonstrukce, sice už zmizela většina strojního vybavení, jednotlivé budovy však rozhodně neopustil silný industriální spirit. Během jednodenního fieldrecordingového workshopu budeme vnímat areál Mlýnů především ušima. Budeme nahrávat zvuky kovových konstrukcí, dlouhé dozvuky v hlavní mlýnici, praskot dřevěných podlah, zachytíme zvukovou atmosféru tobogánového skladu, dílny, rýhovny i nádvoří.

Společně se pak navečer s lektory pokusíme v improvizovaném studiu v Divadle 29 sestříhat a následně před hlavním koncertním blokem LABoratory v Mlýnech odprezentovat krátké skladby či zvukové koláže, naši sluchovou zkušenost Mlýnů.

Ondřej Ježek vystudoval zvukařinu na FAMU. Je frontmanem kapely OTK, člen skupin Gurun Gurun a Nesbitts, kolektivu Silver Rocket a především jeden z nejzajímavějších českých hudebních producentů. Jeho studiem jáMOR prošla snad všechna podstatná jména tuzemské alternativní scény. Stále častěji však pracuje i se zajímavými muzikanty ze zahraničí. Jako hudebník je široce rozkročen mezi noise rockem, akustickou hudbou a experimentální elektronikou. Stejně eklektický je dlouhý seznam nahrávek, na kterých se podílel produkčně, jako zvukař či jako expert na mastering. Ondřej se věnuje také ozvuční filmů a tvorbě filmové hudby. Za film Alois Nebel si odnesl v roce 2011 Cenu české filmové kritiky i Českého lva.



Tomáš Procházka aka Federsel, je hudebník, improvizátor, zvukový umělec, producent, divadelník a performer. Je členem divadelního uskupení Handa Gote a řady hudebních projektů (mj. B4, Gurun Gurun, Wabi Experience, Poisonous Frequencies). Pracuje s terénními nahrávkami, mediální archeologií, elektrickými a akustickými nástroji i čistě elektronickými systémy, založenými většinou na analogové elektronice. V sólové tvorbě využívá zvukových interferencí, zpětné vazby, elektromagnetického rušení a parazitních zvuků. Věnuje se také scénické hudbě a radioartu. V divadle se dlouhodobě zabývá výzkumnou prací na poli post-spektakulárního, antimimetického divadla a integraci vědy a techniky do scénického umění.

Lektorům bude asistovat Šárka Zahálková ze sdružení Offcity a hudebník Jára Tarnovski.


Workshop je vhodný pro zvídavé laiky i pro amatérské hudebníky, zvukaře či intermediální a (post)konceptuální umělce.

Maximální počet účastníků je 10 osob.
 Vezměte si s sebou uzavřená nebo polouzavřená sluchátka a pokud máte, tak i kapesní záznamové zařízení. Po předchozí domluvě můžeme zapůjčit přenosné nahrávadlo nebo stereofonní mikrofon. Na workshop je nutné se přihlásit.
 Kurzovné (včetně zapůjčení přenosného recorderu): 200 Kč.

Bližší info a přihlášení: sarka@offcity.cz.



  • 14:00, 16:00 & 22:00 Skrz na skrz s OFFCITY | komentované procházky Automatickými mlýny s architekty, umělci, historiky z projektu OFFCITY

Nádech - výdech - historie - přítomnost - budoucnost. Skrytá místa, fakta i fikce, vnímání místa všemi smysly. Sraz vždy ve stanovený čas u zelených vrat do mlýnice. Na noční procházky nutná rezervace na e-mailu: sarka@offcity.cz

  • 14:00 - 21:00 Petr Pustina, Namor Ynrobyv & Olbram Pavlíček, Kristina Fingerland, Hana Frinsonsová + Michaela Karásek Čejková | výstavní program
  • 16:00 SodaStream | prezentace

SodaStream je série stejnojmených tematických akcí v žižkovském komunitním prostoru Punctum, která live streamuje do URL světa kulturní osvětu či hudební a vizuální obsah.

  • 17:00 Spolek Skutek | přednáška & diskuse

Spolek Skutek vznikl v roce 2013 v návaznosti na protesty upozorňující na neutěšený stav výstavního prostoru Mánes a iniciativu Zachraňme kulturu 2013. Sdružuje osoby aktivní na poli vizuálního umění (umělce, kritiky, kurátory…). Společně se snaží formulovat a komunikovat problémy tuzemské umělecké scény a hledat jejich řešení, a to jak uvnitř scény samotné, tak vně - ve smyslu kulturní advokacie. Jedním z klíčových témat Skutku je podpora zákona vyhrazující 1-4% z rozpočtu veřejných staveb na vizuální umění se stavbou spjaté a vůbec koncepční přístup k městské architektuře, urbanismu a umění ve veřejném prostoru. Za Spolek Skutek přijede do Pardubic Petr Dub, výtvarný umělec a předseda Skutku.

  • 18:30 Galerie PLATO | prezentace

Jakub Adamec, kurátor Galerie PLATO z Ostravy, představí tuto organizaci, jenž samostatně působí od roku 2017 v centru města v bývalém hobby-marketu Bauhaus. Navazuje tak na předchozí projekt, který umělecky rozvíjel oblast Dolních Vítkovi. Konečným sídlem této galerie se v horizontu několika let stanou zrekonstruovaná památkově cenná městská jatka. plato-ostrava.cz

  • 19:00 Automatické mlýny jako hudební nástroj & Osmi milimetry | prezentace workshopů

Krátké skladby či zvukové koláže zachycující sluchovou zkušenost Mlýnů doplněné o filmový materiál, který vznik během workshopu Osmi milimetry.

  • 19:30 stage 1.0
  • Sklo | koncert

kupina Sklo vznikla na konci 90. let v Ostravě. Za 15 let existence souboru se jeho členové podíleli na desítkách nahrávek, splitů a kompilací, ať už v rámci tvorby domovské skupiny či dalších projektů kolektivu Hluková sekce, který pomáhali založit. V původních industriálních kolážích tohoto elektroakustického ansámblu promlouvají z odpadu zachráněné objekty jako mlýnek na kávu či posilovací pružina. Chuť oživlého kovu se časem promísila se zvukem „živých“ nástrojů a sestava elektrická kytara – baskytara – klávesy se nedávno rozrostla také o bicí (Áda ze Zabloudila) a saxofon (Viki ze Sheeva Yoga). Zvuk kapely se tak od svého industriálního základu posunul přes ambientně-noiseové drones až k free jazz-noiseu. hlukove.mysteria.cz

  • McLaren Surface | AV performance

Zakladatelé kanálu SodaStream a jejich vize nové reality.

  • Enchanted Lands | koncert

Pod ambientní nálepkou se ukrývá množství nuancí, pestrých přístupů a od sebe se lišících technik. Pražská hudebnice Barbora Polcerová aka Enchanted Lands ve svých skladbách využívá kazetových loopů a ASMR signálů, sampluje k nepoznání zechované skladby a zvuky. Vznikají tak koláže, ve kterých pod hlavičkou ambientu dochází k mnoha překvapivým událostem. Jen je zachytit. soundcloud.com/enchantedlands

  • Ondrej Zajac (SK) | koncert

Když v loňském roce vyšlo Ondreju Zajacovi debutové album Monolith, vyvolalo to pozitivní, mnohdy až oslavné reakce (mj. v britském magazínu The Wire). Jeho kytarové plochy, které na desce doprovází jemná elektronika a občasné dechy, dokáží dojmout stejně jako vyděsit a jejich zádumčivost se obejde bez jakéhokoliv umělého zveličování. V březnu pak na londýnském labelu ACR vyšla další Zajacova nahrávka ICU, která se svou intenzitou a bolestnou fyzičností odlišuje. “Zachycuje před- a pooperační stavy,” říká sám její autor v bookletu. ondrejzajac.com

  • Tittingur (SK) | koncert

Společný projekt Dominika Suchého a Matúše Mordavského se kdysi inspiroval především v noise rocku a postpunku. Po šestileté odmlce se TITTINGUR vrátili letos v lednu s albem Lavina, které vyšlo na předním slovenském labelu Exitab. Posun je citelný – zvuk slovenské dvojice nyní stojí na precizním pravidelném beatu, okolo něhož mutují syntezátorové i kytarové linky. TITTINGUR na desce připomínají agresivní chaos projektů jako Fuck Buttons nebo Prurient, svůj zvuk si ale vedle slavnějších jmen dokáží hravě obhájit. soundcloud.com/tittingur

  • Zagami Jericho | koncert

Zagami Jericho vtrhla na domácí scénu svým podzimním EP City Is My Church. Postkyberpunkové vize tu bobtnají na povrchu osmdesátkové elektroniky – někdy nakažlivé jako ten nejsladší popový hit, jindy vytrvale unikavé. Za svou nahrávku, kterou před několika týdny doplnil sing Aposiopesis, obdržela Zagami Jericho mj. i nominaci na cenu Vinyla v kategorii Objev roku. zagamijericho.bandcamp.com

  • Benelux Energy (BE) | koncert

Kapitalistická mašinerie hudebního průmyslu je neúprosná a její pařáty dříve či později semelou každého. Jedním z těch, kteří na vlastní kůži pocítili vyprázdněnost a ničemnost života v bublině luxusu, byl Patrick Jumpen – v nultých letech hrdinný velitel expanze taneční mutace jumpstyleu, pro něhož se únikem z útrob kapitalistického monstra stala cesta odmítnutí světských požitků. K čemu však dojde, když výrazové prostředky jumpstyleu (jeho svůdné melodie a 145 BPM) použijeme k akcentování původních progresivních a inkluzivních myšlenek? Po stopách hrdiny svého dětství se vydává projekt Benelux Energy.

  • Gin & Platonic DJset | party

Kolektiv autorů sdružený kolem hudebního blogu Gin & Platonic neúnavně křižuje mapy současného ambientu, noiseu, tanečních forem i jejich dekonstrukcí. Co se tu v zapadlých zákoutích skrývá, ukáže na závěr LABoratory společný dj set. ginandplatonic.net


MENU LABoratory pořádá Menu z. s. ve spolupráci s Divadlem 29 a Offcity z.s. v rámci projektů Electroconnexion 2017, Offcity 2017 a aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice, Nadace české architektury a statutárního města Hradec Králové.

Za vstřícnou zápůjčku Automatických mlýnů děkujeme manželům Smetanovým.


Partnery akce jsou FOMEI a.s., ArtMap, Art Up Mediálními partnery jsou Radio Wave , A2 – kulturní čtrnáctideník, FullMoon, AlterEcho, HIS Voice a Aardvark.