A 53 / Jan Soukup: Cirkulární architektura

přednáška Offcity architekti
úterý 11. dubna 2023 od 19.00
Divadlo 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice

Večer o cirkulární architektuře, klimaticky neutrálních stavbách, ekonomii koblihy a greenwashingu v architektuře.


Spolek OFFCITY se po dvouleté pauze vrací ke svému tradičnímu cyklu přednášek. V rámci něj jsme dosud uskutečnili celkem 52 tematických přednášek a diskusí. Spojujícím mottem letošní série je recyklace, a to nejen ve smyslu opětovného využívání materiálů. V průběhu roku v Pardubicích uvítáme architekty a architektky, ateliéry či uskupení, v jejichž projektech je recyklace živou ingrediencí tvorby a imaginace.

Naším prvním hostem je architekt Jan Soukup, který se již od studií věnuje participativním metodám navrhování a přírodním materiálům v architektuře. Spoluinicioval výzvu architektů v souvislosti s eskalací klimatické krize architects-for-future.cz a podnítil vznik iniciativní skupiny pro udržitelnost pod Českou komorou architektů, která se začala tématem hlouběji zabývat.

Stavby, které dnes projektujeme a stavíme, budou pravděpodobně stát i za 30 let, kdy bude o naší společné budoucnosti podle všech klimatologických prognóz pravděpodobně rozhodnuto. A tak to, co stavíme dnes, se může stát jen dalším hřebíkem do naší pomyslné rakve anebo adekvátním řešením situace. Klimaticky neutrální stavby potřebujeme a mohou být v mnohém i lepší, než jaké v minulosti byly. Z tohoto pohledu představuje cirkulární architektura jasně uchopitelný koncept, aplikovatelný v různých měřítcích i variantách. Nabízí nový způsob uvažování o městě i nové podnikatelské příležitosti. Její zavedení do praxe čeká jen na nás. Co přesně to znamená, jakým greenwashingovým praktikám se vyhnout a jakým kompasem se v udržitelných otázkách naopak řídit, o tom si přijďme popovídat na společném setkání.

Vstupné: 50 Kč

FB událost


Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2023. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.