Bio Central

rozhovor s Biocentral pro Offcity

A) Jak vnímáte současnou funkci kina v centru města Hradce Králové?

Bio Central se snaží být klasickým kinem- jeden dobře vybavený sál s pohodlnými sedačkami, velké plátno, kvalitní projekce, dobrý výběr filmů a dobrá atmosféra. Zároveň ale chceme být multifunkčním prostorem pro další umělecké a společenské aktivity- jako koncerty, výstavy a přednášky, místem, kam lidé chodí rádi a vždy tam narazí na něco zajímavého.

B) V čem vidíte potenciál takového místa?

Biograf je přímo v centru města, proto věříme, že se nám podaří z něj vybudovat vyhledávaný společenský prostor nejen pro ty, kdo jdou do kina, ale i pro návštěvníky, kteří se přijdou jen podívat na výstavu nebo posedět v Centralbaru. Do Centralu se chodí hlavně kvůli atmosféře, které toto místo má a my se snažíme, abychom napomáhali tomu, že tam stále bude.

C) Podle jakých kritérií stavíte program kina?

Výběr filmů závidí na několika faktorech. Za prvé naše vlastní „svědomí“- chceme nabízet kvalitní snímky, ne dávat za každou cenu komerční trháky. Více vybíráme, a tak můžeme nabídnout skutečné perly stříbrného plátna nebo nezávislé filmy a festivalové snímky. Druhým faktorem je samozřejmě nabídka toho, co je právě ve filmové distribuci- tedy to, z čeho vybíráme. A pak je tu další program- nefilmový- který se z části odvíjí od toho, co promítáme a doplňuje právě projekce vybraných filmů. Pak připravujeme další doprovodné akce- výstavy, koncerty, přednášky, blešáky a další, které už mají své publikum a dolaďují program kina a leckdy přitáhnou i další návštěvníky, kteří k nám jinak nezavítají.

D) Působí na vás nějak zásadně kontext a historické souvislosti budovy kina?

Kino jsme přebírali po celkem divokých událostech v prosinci 2012. Musíme si tedy budovat novou identitu, která se vrací k začátkům biografu v letech 1929–1930. Začali jsme znovu používat původní název kina Bio Central a také naše současné logo vychází právě z loga z té doby, které jsme vyhledali v archívech. Takže k této zlaté éře biografu bychom se rádi vrátili.

Co se týče budovy, málokdo ví, že cca do roku 1960 byl prostor kina oddělen dvorem- tedy do kina se vcházelo po schodem dolů a pak přes dvůr k pokladně a do sálu. Teprve potom byl dvůr zastřešen a v současnosti tedy diváci procházejí tímto prostorem, kterému říkáme dvorana.

Sál kina byl už v době svého vzniku navržen velmi chytře. Má tvar vajíčka, což zajišťuje výtečnou akustiku. Balkón je „tak akorát“. Ze všech míst v kině vidíte na plátno, aniž by vám stály ve výhledu jakékoliv překážky. Elevace sálu je dobře „vypočítaná“ a proto funkční. Prostory kina jsou členité, ale foyer působí vzdušně a na rozdíl od jiných kin si nemůžeme stěžovat na nedostatek místa. Samozřejmě máme i výhrady proti určitým úpravám, které během posledních padesáti let v kině probíhaly. Ty se budeme snažit vyřešit za pomoci architektů, abychom vytvořili prostor funkční, světlý, vzdušný, zajímavý a hlavně příjemný

E) Jaká je vaše vize ideálního programu a fungování instituce Bio Central?

Bio Central se snaží aktivně komunikovat se svým divákem a nabízet pro něj stále nové nápady a projekty. Je to živý organismus, který je stále v pohybu a hledá nové a zajímavé. Snaží se rozvíjet servis pro své diváky, akceptovat jejich požadavky, přijímat konstruktivní připomínky, zlepšovat technické zázemí a zvyšovat kvalitu projekcí a vytvářet zázemí pro nové zajímavé projekty.