D 12 / Den architektury / Film a architektura & prezentace projektů pro Pardubice

Den architektury / Film & architektura / prezentace architektonických projektů: Památník zámeček & Automatické mlýny
úterý 2. října 2018 od 16.80
Divadlo 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice

PARDUBICE vs. NEW YORK

Prezentace architektonických projektů pro Pardubice & projekce dokumentárních filmů o architektuře z USA.

Přijďte se podívat a poslechnout si, jak mají Pardubice našlápnuto a porovnat pardubické plány a vize se New Yorkem. Velikost není vše.

  • 16:30 architekti Žalský & Podráský / Památník Zámeček
  • 17:30 architekti Šépka, Všetečka, Balík, Přikryl / Automatické mlýny a jejich rekonverze
  • 19:00 projekce dokumentárního snímku Diller Scofidio & Renfro: Reimagining Lincoln Center and the High Line & možná překvapení

V úterý 2. října v divadle D29 od 16:30 do 17:30 představí autoři návrhu novou podobu památníku Zámeček. Následně architektonické týmy, které pracují na projektech v areálu Automatických mlýnů představí od 17:30 do 19:00 hod záměry všech investorův území. Po každé prezentaci bude čas na diskusi s přítomnými.

Město Pardubice pokročilo s přípravou realizace projektu Památník Zámeček. Zároveň probíhají intenzivní práce na projektu Centrální polytechnické dílny a Galerie města Pardubic v Mlýnech. Tento projekt je jedním z několika záměrů v tomto cenném areálu. Budoucí podoba areálu, přestože jednotlivé stavby budou realizovány několika investory, je koordinována stávajícími majiteli areálu, manželi Smetanovými. Ti zadali zpracování studií a projektů jednotlivých objektů a veřejných prostranství několika významným Českým architektonickým ateliérům.

Snímek Diller Scofidio & Renfo pojednává o úspěšné revitalizaci The High Line, New York, kdy se studiu Diller Scofidio a krajinnému architektu Jamesi Cornerovi podařilo unikátním způsobem spojit veřejný život uprostřed pulzujícího New Yorku s přírodou. Architekti zachovali historický prostor bývalé železniční trati, který přeměnili v bezpečnou zelenou oázu sloužící místním i turistům k aktivitám i odpočinku. Snímek věnuje pozornost také přestavbě Lincolnova centra, největšího kulturního komplexu na světě. Oba projekty byly dokončeny téměř paralelně a newyorští architekti si těmito projekty vysloužili pozornost odborníků i široké veřejnosti po celém světě.