F 20 / Film a architektura 2020

Projekce vybraných snímků v rámci festivalu Film a architektura
29. září od 18.00 a 20.00
& 3. října 2020 od 19.00 
Divadlo 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice

Filmový festival Film a architektura je již po několik let neoddiskutovatelnou součástí oslav Mezinárodního dne architektury. Letošní dramaturgický výběr reflektuje aktuální témata a fenomény, jako je například problematika dostupného bydlení nebo architekturu citlivou k životnímu a komunitnímu prostředí. Proč si již nemůžeme dovolit žít ve vlastních městech a kdo za to může? Co je pod povrchem veřejného prostoru, který máme dennodenně na očích?


 

úterý 29. září 2020 | Divadlo 29

18:00 City Dreamers (81 min., 2018, Joseph Hillel, Kanada, anglicky, francouzsky, EN titulky)

  • Inspirativní dokument o čtyřech nejvýznamnějších architektkách 20. století a jejich inovativním pohledu na roli architektury a města, kde síla komunity a sousedního okolí převyšuje význam jednotlivých budov. Phyllis Lambert, Denise Scott Brown, Cornelia Hahn Oberlander a Blanche Lemco van Ginkel - čtyři ženy, čtyři silné příběhy, které jsou vetknuté do DNA našich měst.

20:00 Push (92 min., 2019, Fredrik Gertten, Švédsko/Kanada, anglicky, italsky, korejsky, německy, španělsky, EN titulky)

  • Proč si již nemůžeme dovolit žít ve vlastních městech? A kdo za to může? Turbulentní cesta po stopách prudce stoupajících nájmů a osobních tragédií. V tomto strhujícím dokumentu švédského režiséra Fredrika Gerttena mapuje speciální reportérka OSN temné hlubiny globální krize bydlení a tenkou hranici mezi lidskými právy a finančním ziskem.
  • Vstupné: 50 Kč / film, 80 Kč / oba filmy

 

sobota 3. října 2020 | Divadlo 29 | 19:00

What it Takes to Make a Home (29 min., 2019, Daniel Schwartz, Kanada, anglicky, EN titulky)

Jakou roli hrají architekti v problematice bezdomovectví? A jak se mohou města stát lepšími domovy pro nás všechny? Tento krátký snímek sleduje život lidí ve městě bez domova na pozadí telefonického rozhovoru dvou architektů z Los Angeles a Vídně. V rozdílném politickém a ekonomickém kontextu obou měst vznikly projekty, které se snaží vybudovat více inkluzivní prostředí.

Natura Urbana: The Brachen of Berlin (72 min., 2017, Matthew Gandy, Německo/Velká Británie, německy, EN titulky)

  • Berlínské “Brachen” jsou unikátní městské prostory, které vyrostly z poválečných sutin, ekonomické bídy a geopolitického rozdělení. Tyto ostentativně prázdná místa se proměnila v laboratoře pro botanisty, umělce i obyčejné lidi hledající klid v ruchu velkoměsta. Natura Urbana zkoumá tyto dnes rychle mizející místa spolu se spontánní diverzitou jejich flóry, která vrhá světlo na komplexní historii německé metropole.
  • Vstup zdarma

 

Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Kruh z. s. a Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2020.

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, statutární město Pardubice.