F 20 / Sýpka 2020

Den otevřených dveří Hradecké sýpky
Pořádá MENU z. s. a rodina Matouškova ve spolupráci s OFFCITY, GAMPou a projektem KineDok
23. srpna 2020, 14:00–21:00
Za Škodovkou 898, Hradec Králové

14:00–18:00 Komentované prohlídky

  • Každou 1/2 hodinu nebo dle kapacity a zájmu můžete absolvovat komentovanou prohlídku bývalého Družstevního obilního skladiště z roku 1903. Seznámíte se s historií i aktuálním stavem objektu, který nedávno unikl demolici a postupně se upravuje k zcela odlišnému využití. Vstup do objektu je na vlastní nebezpečí!

15:00–17:30 Prostor jako hra / workshop

  • Otevřená výtvarně-animační dílna pro kohokoli bez rozdílu věku, pohlaví, národnosti či vyznání. Společně s lektorkou Nikolou Březinovou můžete oživovat sýpku, její stěny, zákoutí a detaily. Dejte průchod svojí fantazii a zapojte se do tvorby přímo na místě.

17:30–19:00 Revitalizace industriálních objektů a jejich konverze pro kulturní účely / diskuze

  • Diskuzní panel se zástupci vybraných kulturních iniciativ, organizací a objektů představí nejen spletité cesty k budoucímu využití chátrajících relitků minulosti nejen pro kulturní účely, ale také otevře diskuzi nad různými přístupy k jejich dalšímu využití a představí odlišné modely jejich fungování. Hosty tohoto programu budeme průběžně zveřejnovat.

19:00 Televize Estráda - Honaz Hrnčíř hraje game (35‘) / divadlo

  • Youtuber Honza Hrnčíř tráví veškerý svůj volný čas hraním počítačových her. Ty mu dosud vždy poskytovaly dostatečnou akci a vzrušení. Starší kamarád Crash mu však jednoho dne ukáže video o graffiti, které v Honzíkovi probudí zájem o sprejování a chuť po nenahraditelném adrenalinu z reálného nebezpečí. Honzík se domluví s kamarádem Bobem na podniknutí sprejerské akce. Do party se k nim přidá Honzíkův spolužák, mamánek Míša...
  • Televize Estrada je zábavou oplývající mediální dům, jehož zaměstnanci jsou loutky všech druhů, tvarů a povah. Jejich produkce nabízí řadu programů, loutkových představení nebo i autorské komixy a knihy.

20:00 KineDok: Na věčné časy (2017, 59‘) / projekce

  • Režisérka japonsko-českého původu Haruna Honcoop osobně uvede svoji audiovizuální mozaiku, která mapuje poválečnou architekturu v jedenácti zemích východní Evropy. V sérii krátkých filmů ožívá architektura socialistické éry a vytváří kaleidoskop pohledů na historii i současný stav administrativních i obytných budov, soch, mozaik a reliéfů a památníků umístěných do veřejného prostoru. Mix dokumentárních a archivních filmových materiálů staví příběhy daných míst do historického a politického kontextu. Každý z filmů je podkreslen originální hudební elektronickou kompozicí od hudebních skladatelů z jednotlivých zemí, zremixovanou s autentickými zvuky daného města, dobovými budovatelskými písněmi a proslovy komunistických politiků.
  • Film je uváděn ve spolupráci s platformou KineDok – alternativní distribuční platformou Institutu dokumentárního filmu.

Pořádá: MENU z. s. a rodina Matouškova. Partnerem akce je OFFCITY, GAMPA a KineDok.

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, statutární město Hradec Králové, statutární město Pardubice