F 21 / Mezinárodní den poslouchání

SOA – projekce dokumentárního filmu o zvukových krajinách, tichu a hluku & zvuková vycházka
neděle 18. července 2021 od 19.00
GAMPA – Galerie města Pardubic, Příhrádek 5, Pardubice

Na 18. července připadá výročí narození renomovaného kanadského skladatele, pedagoga a zvukového ekologa R. Murraye Schafera. Den jeho narozenin je rovněž Mezinárodním dnem poslouchání, jehož prostřednictvím si připomínáme důležitost sluchu nejen jako lidského smyslu, ale též jako vědomého nástroje, který se může stát se symbolickým krokem k méně znečištěnému, inkluzivnějšímu a empatickému světu.

U příležitosti Mezinárodního dne poslouchání promítneme dokument SOA portugalské zvukové umělkyně a dokumentaristky Raquel Castro, který se zabývá zvukovým spektrem od infra k ultrazvuku, od frekvencí k rytmu. Film mimo jiné pojednává o zvukové ekologii, o občanství, rovnosti a politice města. Může se stát poslouchání katalyzátorem změny? Protože zvuk je součást každodennosti míst, kde žijeme. Jak jsme zvukem určováni a do jaké míry jsme odpovědní za námi vytvářené zvuky? Film SOA měl premiéru v loňském roce a nyní je poprvé možné ho vidět v České republice.

Po projekci se společně vydáme na zvukovou – poslechovou procházku městskou krajinou.

SOA, režie: Raquel Castro, 71 min, 2020, film je uváděn v originálním znění s anglickými titulky 

FB event

 


 

Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne poslouchání ve spolupráci s platformou CENSE – Central European Network for Sonic Ecologies a galerií GAMPA. Za finanční podporu děkujeme statutárnímu městu Pardubice.