F 6 / Stanice Pardubice

série akcí na hlavním nádraží, které pořádáme ve spolupráci s Divadlem 29,
o. s. Terra Madoda a dalšími přáteli

12., 13., 19. a 20. června 2014 na hlavní nádraží ČD Pardubice

Pardubické vlakové nádraží je místem, kde se denně prolínají životy cestujících, nádražáků, stánkařů, zamilovaných párů i bezdomovců. Divadlo 29 společně se sdruženími Offcity, Terra Madoda a dalšími přáteli si dali za cíl na několik červnových dní zachytit a pojmout náladu a paměť této jedinečné stavby.

„Společně s hudebníky a dalšími performery chceme prostřednictvím viditelně neviditelných, slyšitelně neslyšitelných a hmatatelně nehmatatelných vstupů zprostředkovat alespoň několika málo lidem pár nevšedních zážitků obyčejných všedních dní.“

PROGRAM

ČTVRTEK 12. 6. 2014

17:00 aniLAB: Velká premiéra v nádražním kině / bývalé kino Sirius / vstup volný

AniLAB pro děti čili malý kurz animace probíhal v Divadle 29 od února do května 2014. Ve dvou tvůrčích týmech děti objevovaly, kam až sahají možnosti animace, experimentovaly s tradičními technikami, vymýšlely příběhy, sbíraly inspirace v městě, v němž žijí, v jeho historii, architektuře a paměti. Velká premiéra malých filmů od malých velkých tvůrců na velkém plátně v malém kině s velkou historií. Není lepšího místa pro premiéru!

Pořádá Divadlo 29 v rámci projektu aniLAB 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

18:00 Vyhlášení výsledků soutěže Do práce na kole / bývalé kino Sirius / vstup volný

Přes 300 Pardubáků se zúčastnilo letošní soutěže. Kdo zvítězil, dozvíme se právě zde. A nejen to. S pardubickým cyklokoordinátorem Vojtěchem Jirsou budeme diskutovat nad náměty ke zlepšení podmínek pro cyklisty od účastníků soutěže.

Pořádá sdružení Auto*mat ve spolupráci s městem Pardubice a Divadlem 29.

20:00 Na okamžik v kině Sirius / bývalé kino Sirius / vstupné dobrovolné

Filmový klub jen pro tento den na okamžik zpět v kině Sirius. Přednáška a diskuse o jeho historii spojená s filmovou projekcí. Počátky činnosti pardubického filmového klubu sahají do roku 1963. Funguje tedy již více než 50 let nepřetržitě a tím se řadí mezi nejstarší filmové kluby v Česku. Prvních 25 let klub uváděl svá představení v kině Grand, později se přemístil do kina Jas, a pak postupně - jak docházelo k rušení kin – kočoval z Kinokavárny - do kin Slovan, Květen, na Letku, až do nádražního kina Sirius, z něj na Duklu a zpět do Grandu, nyní však už do multikina.

Pořádá Filmový klub Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29 a o. s. Offcity.

PÁTEK 13. 6. 2014

16:00–20:00 Nádraží, místo paměti / hala / vstup volný

Nádražní hala je místem, v němž se denně prolínají životy tisíců cestujících, zaměstnanců „modré armády“, stánkařů, hostinských i bezdomovců. Paralelně s prezentováním výsledků orálně-historické sondy do prostoru pardubického nádraží bude probíhat i interaktivní výzkum mezi cestujícími, umožní tak dotvořit historický rozměr fenomenologie nádražní budovy - temných rohů provoněných párky, tabákem čpící restaurace, i místa, kde začínaly první schůzky zamilovaných párů.

Pořádá o. s. Offcity ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

17:00 Vanda Hybnerová, Lucia Kašiarová: Angel-y / nádražní hala / vstup volný

Nebeská clowneska / Tanec Praha 2014

Nikdo není opuštěnější než andělé, strážci u nebeské brány. Trpělivě čekají, ale nikdo nepřichází. Ticho. Čas plyne. Jsou zbyteční. Musí se nějak zabavit. Přijďte se podívat na směs klišé různého druhu, na dvě cynické ženy, které se nebojí být patetické a sentimentální. Na dvě těla pod tíhou křídel, která by je měla povznést, ale neví se kam. Sdílíme s vámi naši trapnost, náš primitivní poetizmus. Lucia Kašiarová a Vanda Hybnerová, tanečnice a herečka, obě matky, ironické, sentimentální, romantické a toužící.

Představení pořádá o.s. Terra Madoda (projekt Ostrovy v pohybu) ve spolupráci s Divadlo 29 za finanční podpory MKČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice v rámci festivalu Tanec Praha 2014, který je organizován občanským sdružením Tanec Praha o. s.

17:00–19:00 Offcity trip pardubickým nádražím / bývalé kino Sirius & hala

Pardubické nádraží je fenomén! O kvalitách pardubického nádraží jako poválečného zvláštního výhonku funkcionalismu víme všichni. V čem tato kvalita spočívá, jaké osobnosti architektů se na něm podílely, jak se názor na umístění nádraží vyvíjel a jak si dnešní architekti představují jeho budoucnost? O tom bude přednáška s krátkou vycházkou se stavebním historikem a členem o. s. Offcity Františkem R. Václavíkem.

Pořádá o. s. Offcity ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

19:00 Cie József Trefeli: Jinx 103 (HU) / nádražní hala / vstup volný

Tanec Praha 2014

Duet brilantních tanečníků je setkáním dvou zástupců maďarské diaspory – jeden pochází z Austrálie a druhý vyrostl v Rusku. Oba protagonisté se vracejí ke společným kulturním kořenům, s nimiž se seznamovali na opačných koncích světa. Folklorní ambient choreografie je prostoupen aktuálním citem pro rytmus, kombinuje body percussion se současným tancem a vytváří sofistikovanou performance, která uchovává podstatu dávných rituálů. Jde v ní o sdílení, o společnou energii a dech, o univerzální slovník těla a pohybu. Jakkoli je tanec Józsefa Trefeliho a Gábora Vargy mužsky dynamický, nemá aspekty boje. Je hledáním paralel, simultánnosti, kontinuity, cesty kudy jít společně dál. V mnoha kulturách existuje slovo, kterým se reaguje na situaci, když dva lidé řeknou náhodou něco současně. V angličtině je to „jinx“ a maďarštině „103“.

Představení pořádá o.s. Terra Madoda (projekt Ostrovy v pohybu) ve spolupráci s Divadlo 29 za finanční podpory MKČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice v rámci festivalu Tanec Praha 2014, který je organizován občanským sdružením Tanec Praha o. s.

19:30–20:30 Faxen: Double Layer Live (AT) / hala nebo přednádraží / audio performance / vstup volný

Zvuky pardubického nádraží v zajetí Faxen, trojice mladých umělců z rakouského města Linz - Clemense Mairhofera, Sebastiana Sixe a Lucase Norera. Živá zvuková instalace, při níž Faxen zkoumají jedinečnost souhry mezi zvukem, prostorem a pohybem ve vzájemné kombinaci. Zapnutím ventilátorů se mikrofony dávají do pohybu, otáčí se. Stávající se jediným akustickým zdrojem tohoto živého vystoupení, který je následně modulován a upravován. Zvuky se vrství, pohlcují přirozenou rezonanci prostoru. To, co slyšíme, je vždy křehká struktura na pokraji zhroucení.

Pořádá o. s. Offcity ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.faxen-collective.net

20:30 Black Tar Jesus (CZ), Weird Owl (US) / Sirius - bývalá vinárna / vstupné 50-200 Kč

Weird Owl, pětičlenná brooklynská formace, zní jako kombinace Neil Younga s Crazy Horse a indie rockových Built to Spill namixovaných spolu s Black Sabbath. Jejich poslední desku Healing produkoval a na svém privátním labelu A Recordings Ltd. vydal Antone Newcombe z Brian Jonestown Massacre. Weird Owl, to jsou John Cassidy (klávesy, synth), Sean Reynolds (bicí, perkuse), David Nudgent (synth), Trevor Tyrrell (zpěv, kytara). Jako předkapela zahraje Black Tar Jesus (Tomáš Kopáček), prý úplně naposledy. Po koncertě překvapení v podobě speciální půlnoční hororové projekce.

Pořádá Seek Harbor Booking ve spolupráci s Divadlem 29.

www.teepeerecords.com

ČTVRTEK 19. 6. 2014

17:00 Moving Orchestra / nádražní hala / vstup volný

Zvuková a pohybová improvizace, neopakovatelné momenty, magie přítomného okamžiku. Pohyb, zvuk i ticho. V prostoru vlakového nádraží v Pardubicích se v různých situacích a v různých formacích setkají hudebníci a tanečníci. Vznikne tak neobvyklá možnost představit tento živý prostor v jiném kontextu a tanec a hudbu v jiném prostoru. Na této site-specific akci se podílí obdobný tým, jenž v loňském roce v Automatických mlýnech opakovaně představil pardubickému publiku koncertně-taneční řadu Setkáme se.

Pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2014 a o.s. Terra Madoda v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje ve spolupráci s CreWcollectivem a s festivalem Tanec Praha.

www.crewcollective.cz

20:00 Zbořil / Blažíček / Sirius - bývalá vinárna / vstupné Zbořil / Blažíček + PIO in BIO: 80 Kč

Živé vystoupení dua Zbořil / Blažíček představuje hraniční audiovizuální zážitek. Strhující proud pohybů a záblesků na hranici percepce vytváří pomocí elektronických nástrojů, optických objektů a počítačových algoritmů pro živý střih. Během představení se pohybují od zklidněných meditativních poloh k extatické obrazové skulptuře. Obrazová část je inspirovaná principy thaumatropu, obrazové hračky populární na přelomu 18. a 19. století. Upozornění: Představení obsahuje silný stroboskopický efekt.

Pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www. blazicek.net

21:00 PIO in BIO / bývalé kino Sirius / Blažíček + PIO in BIO: 80 Kč

Pražský improvizační orchestr: Jestli se rozzlobíme, budeme zlí

První mimopražské vystoupení Pražského improvizačního orchestru (PIO) se speciální živě manipulovanou videoprojekcí revokující dávné filmové hity dvojice Bud Spencer a Terence Hill ze 70. a 80. let minulého století. Kde jinde než v prostorách bývalého kina Sirius na pardubickém nádraží, kde byly tyto filmy kdysi hojně uváděny. Pražský improvizační orchestr založil v roce 2012 v Praze žijící americký kontrabasista George Cremaschi a český hráč na dechové nástroje a experimentátor Petr Vrba. Ke spolupráci přizvali dalších třináct hudebníků z nejrůznějších hudebních oblastí - od současné artificiální hudby, přes zvukový experiment, jazz a volnou improvizaci až po noise.

Vznik PIO byl inspirován tělesy jako Globe Unity Orchestra, Sun Ra Arkestra, Butch Morris New Music Observatory, Scratch Orchestra nebo Splitter Orchestra. PIO je zaměřen na současné improvizační techniky a pracuje s řízenou i volnou improvizací, interpretací grafických partitur atd. PIO často vystupuje v netradičních prostorech (Prager Kabarett, Studio Alta, Divadlo Kolowrat) a ke svému patnáctičlennému ansámblu si vždy zve i další hosty z Čech i zahraničí.

Pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Jazzconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, statutárního města Pardubice a a Hlavního města Prahy.

www.georgecremaschi.com

PÁTEK 20. 6. 2014

18:00–19:30 Railway Dreaming / nádražní hala / vstup volný

Railway Dreaming Každodenní mysterium vlakového nádraží, protkaného sny, touhami a vzpomínkami cestujících. Útržky hovorů, ruchů, hlasů dětských i dospělých. Zvuková a hudební koláž zpěvačky Ridiny Ahmedové a hudebníka Jaroslava Kořána.

Pořádá o. s. Offcity za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.hlasem.cz www.snivec.cz

20:00 Spitfire Company: Antiwords / bývalé kino Sirius / vstupné: 120 Kč

Tanec Praha 2014

Představení ovlivněné dílem Václava Havla, především jeho hrou Audience a jejím legendárním zpracováním režisérem Jiřím Menzelem. Ten do role sládka obsadil Pavla Landovského, který v průběhu hry vypil asi devět osmistupňových piv. Podaří se Miřence Čechové a Jindřišce Křivánkové tento výkon překonat? Podaří se jim dosáhnout hraničního stavu, který odkazuje na havlovský motiv odcizení a hrabalovskou poetiku samoty? V hlavní roli se spolu s aktérkami inscenace objeví i velké hlavy od sochařky Pauliny Skavové a hudba Sivan Eldar.

Představení pořádá Divadlo 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice v rámci festivalu Tanec Praha 2014, který je organizován občanským sdružením Tanec Praha o. s.

www.spitfirecompany.cz

PÁTEK 13. 6. – PÁTEK 20. 6. 2014

Richard Loskot: Čas je ve hvězdách / nádražní hala / vstup volný

Nenápadně nápadný vstup Richarda Loskota, mladého českého umělce, aktuálně již po druhé nominovaného na prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let, do souhvězdí nádražní mozaiky. Vrstva času, paměť vesmíru, Moravec vs. Loskot, poblikávání hvězd mezi lvem a kozorohem.

www.richardloskot.net