F 7 / Žijeme ve Finsku v Ohrazenicích

zahradní slavnost ve finské kolonii v Pardubicích – Ohrazenicích
sobota 13. září 2014 od 14.00 do 22.00
kopeček mezi ulicemi Mrštíků a Arbesova

Sousedské setkání, ochutnávka delikates místních i finských, diskuse o historii kolonie, o tom, jak se zde žije, co zde mají místní rádi i co by se dalo změnit k lepšímu.

Program dne:

14:00 – 17:00 sousedská zahradní slavnost

společný piknik, drobné dílny pro děti i dospělé

17:00 – 18:00 historie a současnost

přednáška stavebního historika Františka R. Václavíka

18:30 – 19:30 přednáška a diskuse o stavebně technických specifikách domů

účast přislíbili odborníci na dřevostavby

20:00 Hyvää Matkaa

koncert česko-finské kapely

21:00 Světla v soumraku

projekce finského snímku režiséra Aki Kaurismäkiho

Vstup je po celý den volný

****

V Ohrazenicích, v malé obci mezi Pardubicemi a rozvíjejícími se chemickými závody v Semtíně a Rybitví, byla na počátku 50. let minulého století vybudovaná kolonie finských domků. Dřevěné patrové dvojdomky sem byly skutečně přivezeny z Finska, které jako jediné bylo schopno okamžitě zajistit ubytovací kapacity pro 200 rodin dělníků z nedalekých továren. Jejich životnost byla původně odhadnuta na 30 let, drtivá většina z nich ale dodnes stojí, poskytuje kvalitní bydlení a svým charakterem vytváří jedinečnou atmosféru okrajové části města…

Díky zateplování a necitlivým přestavbám se však povaha tohoto zajímavého urbanistického celku mění. Mezi rezidenty je již málo starousedlíků a ti z pamětníků, co zde stále žijí, vzpomínají na doby přátelských sousedských vztahů, kdy se místní komunita navzájem dobře znala. Obyvatelstvo se proměnilo a nadále mění, stejně jako vztah k místu a způsobu bydlení. Prostřednictvím této sousedské zahradní slavnosti chceme posílit povědomí o historii a specifikách „pardubického Finska“, místní i přespolní jsme seznámili s vývojem dřevěného stavitelství ve Finsku a s cestou „pardubických finských domů“ ze své domoviny do tehdejšího Československa i s jejich dalším osudem. Velkým tématem pak byla otázka úprav domů a rekonstrukcí.

To vše u společného stolu nad finskými delikatesami i plody místních zahrádek, za zvuku česko-finské kapely s noční filmovou tečkou na závěr.

Uspořádalo Offcity za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury ve spolupráci s Divadlem 29.