F 8 / Střelnice

série kulturních událostí v srdci městské divočiny
pátek 19. června - neděle 21. června 2015
střelnice Pod Vinicí

Každé město má místa, která stojí tak trochu stranou pozornosti. Nemusí být ani na periferii města jako spíš na periferii zájmu. To je případ bývalého vojenského prostoru Pod vinicí, jezu na Chrudimce a budovy bývalé důstojnické plovárny na levém břehu Chrudimky pod nemocnicí. Ačkoliv se o těchto místech moc neví, patří svým způsobem k nejmalebnějším ve městě. Divadlo 29 spolu s pardubickými neziskovkami Offcity a Terra Madoda vám po dobu dvou dnů nabídnou možnost do těchto prostor vstoupit a prožít zde několik nezvyklých a dobrodružných okamžiků v zeleni parku, na březích řeky, na pláži i na jezu, v sále důstojnické plovárny, u střelnice, v zimním vodáckém přístavišti, u ohniště i v porostech městské džungle bývalého vojenského prostoru.

pátek 19. 6.

17:00 Střelnice ožívá, umělecký kvas v nitru divočiny

Provazochodec jako by se vznášel nad řekou. Symbolicky propojuje oba říční břehy. Hlasy ptáků mísí se s hudbou a společně s tichým šepotem vody překrývají zvuky města. Umělecký kvas v nitru městské divočiny může začít! Příběhy a vzpomínky spjaté s řekou. Vzkazy v láhvi. A především vernisáž výstupů krátké rezidence několika mladých umělců, kteří přijali pozvání a výzvu projektu Offcity tvořit na hranici přírody, města a řeky. Kateřina Jirsová, Vladimír Turner, Kateřina Dobroslava Drahošová a Gerhard Feldbacher, Václav Peloušek. Citlivě, nerušme zvěř v jejím odpočinku! Vstup volný.

18:00 – 20:00 Khaossia (IT) / workshop apuljiské tarantelly

Setkání s italskou skupinou Khaossia, která představí lidovou kulturu Apulie, ukázku hry na salentskou tamburínu, a kde se budete moci účastnit workshopu tance pizzica (tarantella ze Salenta). Dámy: šátek s sebou! Tarantella, lidová hudba a tanec jižní Itálie, původně znamená „tanec malého pavouka“, který se využíval při léčbě tarantismu, posedlosti pavoukem. Pizzica ("štípavá") je pak tarantella kraje Apulie, která se tu tančí po staletí. Vstup volný.

18:00 – 20:00 Voda je živel / dílna pro děti i velké, mokré i suché

Otevřená tvůrčí díla základní školy Na rovině, školy, která kombinuje různé inovativní způsoby výuky, kde učitel a žák jsou si rovni. Skládání lodiček, parníků, kvítků, psaní přání, řetězení na vodě. Slož si bárku, pošli přání, poštou vodní až do Hamburku (třeba)… Vstup volný.

20:00 Jiřička & Ježek: Jak se dělá počasí / AV performance

Bouře pro projekci Super8, 2 diaprojektory, projekci 35mm a čtyřkanálový zvuk. Projekt Lukáše Jiřičky a Martina Ježka si klade za cíl přiblížit se zvukem a obrazem unikátnímu magickému myšlení malíře s psychiatrickou zkušeností Zdeňka Koška, jeho specifické „kabale“ založené na pozorování počasí, letu ptáků, znalostí chemie a matematiky, propojení typografie s matematikou a barvami nebo sexuální imaginací. Vstupné 50 Kč.

21:00 Khaossia (IT) / koncert - původní lidová hudba a tanec z italské Apulie

Nechte se unést svižným tempem salentské tamburíny na dálný jih Itálie. Závan starobylé středozemní atmosféry přiveze soubor Khaossia Ethno Ensemble Salentina. Zazní originální úpravy apulijské tarantelly, pizzica tarantata, pizzica de core i balady ze Salenta, Před koncertem je možné se tanci naučit na workshopu a koncert si pak užít nejen hudebně, ale i tanečně. Vstupné 50 Kč.

23:00 Voda a sny

Povídání s jungovsky orientovaným terapeutem Pjér la Šézem o poselstvích, které nám sdělují sny o vodě a prastaré mytologické příběhy. Společně u ohně a pod hvězdnou oblohou. Vstup volný.

sobota 20. 6.

14:00 Offcity trip: Tajemství pardubické drážky

Procházka a diskuse okolím bývalé vojenské plovárny na Vinici s Ladislavem Podivínem zaměřená na historii pardubických drážek, jejichž úzkorozchodným kolejištěm byla v minulosti protkána velká část Pardubic. Sraz u střelnice. Vstup volný.

15:00 Pan K ještě žije / divadlo pro děti

… a bude žít dál, protože jeho podstata je koloběh. Interaktivní představení Jakuba Folvarčného a Tomáše Fingerlanda, které nepředstavuje jen krásný tajuplný, mlhou zahalený příběh lesa, pana K a jeho výstřední ženy Karmen, ale také nechá dětem proniknout do světa hudby prostřednictvím osobní a praktické aktivní zkušenosti. Vstup volný.

16:00-18:00 Luky, šípy a kulka / exhibice střeleckých spolků

Areál střelnice na vinici dodnes slouží jako zázemí pardubickým střeleckým spolkům. Místí lukostřelecký klub Kentaur a Střelecký klub TMS se zde představí malou výstavou lukostřeleckého sportovního vybavení a ti nejzanícenější si pak střelbu z luku či pušky budou moci vyzkoušet. Vstup volný.

18:00 Les Fantômes (FR/CZ) / spontánní pohybová klauniáda pro všechny věkové kategorie

Fantomové, přeludi, strašidla a přízraci. Vyplňují prostor vlastní fyzikou a dopřávají nové pohledy na využití zákoutí, kolem kterých den co den procházíme. Nejdříve si sami pohrají s prostorem, ozkoušejí si jeho možnosti, podívají se na jeho plasticitu a variabilitu, zasadí do něj, způsobem jim vlastním, svá těla a převrátí ho naruby. Po čase už nechtějí být sami a přizvou si hosty, s nimiž chtějí sdílet, co sami objevili. Od toho jsou tady Florent Golfier a Lukáš Karásek neboli tYhle alias Les Fantômes. Vstup volný.

19:00 Půljablkoň / koncert

Nejmenší odnož kapely Jablkoň: obrovitý kapelník Michal Němec a éterická zpěvačka Marie Puttnerová. Duo hraje písničky jablkoňské i nejablkoňské: jednoduše, přímočaře, nezáludně – dva hlasy (Maruščin krystalicky čistý a naléhavý, podporovaný hlubokým témbrem Michala), kytara, perkuse. Křehké písně, ve kterých se pražština potkává s lahodnou moravštinou. Vstupné 50 Kč.

20:00 Martina Hajdyla Lacová, Stano Dobák / ME-SA: SuperNaturals / Tanec Praha 2015

Dva úplně obyčejní smrtelníci se rozhodnou stát superhrdiny. Může jejich soužití zůstat nadále tak super? Jedinečnost charakterů ve víru změny, záchrany, přetvářky a snahy hrát si na něco, co v žádném případě nejsem. Fyzické uchopení okamžiků fiktivní nadlidské síly. Heroismus v podobě normálních smrtelníků, kteří musejí občas tasit tajné zbraně. Vstupné 100 Kč.

21:00 Mike Parker´s Trio Theory (USA/ PL) / koncert funk jazzového tria

Skvělá rytmika v podání newyorského basisty a skladatele Mikea Parkera (Nat Osborn Band, Mike Parker’s Unified Theory) a polského bubeníka Patryka Dobosze ve spojení se vynikajícím polským tenorsaxofonistou Marcinem Kaletkou. Americko-polské sax- drum-bass trio se postará o energický závěr sobotního večera. Funk, hip-hop, jazz, rock, world music, klasika i avantgardní výboje. To vše ve vyváženém poměru melodické kompozice / improvizace. Vstupné 50 Kč.

23:00 HRTL / koncert

HRTL je hudební šaman široce rozkročený nad styly a žánry. Při živých vystoupeních od něj můžete čekat pravidelné repetitivní rytmy, které neustále drobně přibarvuje a dokresluje a dává tak vzniknout pozoruhodně vrstveným skladbám. Jeho stoprocentně improvizované analogové sety reagují na atmosféru v publiku. Mohou být nervózně ambientní, jindy je to zase naprosto dravá taneční show. HRTL úzce spolupracuje s brněnskými tvůrci hand-made nástrojů Bastl Instruments. Vstup volný.

neděle 21.6.

14:00 Offcity trip: Městskou divočinou / sraz u střelnice

Procházka městskou divočinou – bývalým vojenským prostorem – podél řeky Chrudimky, od střelnice do Nemošic a možná až do Mnětic, s hydrobiologem Danielem Fialou z Výzkumného ústavu vodohospodářského v Praze (VÚV TGM). A zpátky na lodích (nutná rezervace na e-mailu: sarka@offcity.cz, omezená kapacita – platí pouze pro cestu zpět po vodě, pro pěší část vycházky rezervace nutná není)! Vstup volný.

***

Pořádá Divadlo 29 a Offcity z. s. ve spolupráci s Terra Madoda o. s., Asociací technických sportů Pardubice o. s. (Sportovně střelecký klub TMS 0006, Kentaur - spolek pardubických lukostřelců, Sportovně střelecký klub 0712)a ZŠ Na rovině za finanční podpory Elektrárny Opatovice a. s.

Program je realizován rovněž v rámci projektů Jazzconnexion, Electroconnexion, Ostrovy v pohybu a Offcity 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.