Periférie a graffiti

Rozhovor s Martinou Overstreet o perifériích

Jaký je Váš vztah k periférii?

Kladný. Žila jsem v centrech i periferiích několika českých a amerických měst a ve všech případech – i když třeba centrum Prahy a LA se od sebe teda hodně liší – jsem byla spokojená. Nemusím žít za každou cenu v centru. Je to drahý, je tam hroznej vzduch a nesdílím takovej ten maloměšťáckej názor, že bydlení v centru zvyšuje můj sociální status, že je to něco, čeho je potřeba dosáhnout. Myslím, že svůj vztah k periférii jsem dostatečně objasnila v tématu Sídliště celostátního školního časopisu RedWay, jehož jsem šéfredaktorkou. http://www.redwaymag.cz

Myslíte si, že graffity jsou záležitostí periférie?

Ne. Graffiti (naučte se to psát, pouze takto je to správně:) patří do celého města. Za všechny příklady jmenuju jen jeden – piece v proluce na Národní Třídě z roku 2008 od Blu. V městech, kde je metro, většinou platí pravidlo, že pomalovaná souprava nesmí vyjet na trať. Já bych zavedla pravidlo – speciálně u starých ruských souprav pražského metra – že nepomalovaná souprava na trať vyjet nesmí. Ale možná, že by pak právě proto zůstaly všechny čisté.

Co si myslíte o vylidňování center měst a vzniku periferie přímo uvnitř města?

Zažila jsem to v LA a myslím, že to čeká i Prahu. Města duchů, kde je graffiti často jediným organickým prvkem, jedinou stopou po lidské přítomnosti. Nemyslím si o tom nic moc, nejsem sociolog a nevim, jaký dopad má „nepřátelství“ architektury a dopravního systému na jedince. V LA se bydlí jinde a do centra se jezdi jenom do práce. Neznám tam nikoho, komu by to vadilo. Všichni to berou jako danou věc a hotovo.

Může být periférie ideálním místem pro vznik subkultur?

Tak to vždycky bylo a tak tomu i bude. Trendy věcičky a cool lidičky a všechno tohle nevzniká v klubech na hlavní třídě, kde je vstupný vyšší než týdenní plat. Tam už se jenom vytěžuje, zpeněžuje a vyklešťuje to, co vzniklo někde v tmavým sklepě nebo garáži daleko odsud, na periférii, kam by žádnej vystajlovanej parchant dobrovolně ani nepáchnul.

Jak vnímáte úroveň veřejného prostoru v českých městech?

Nevim, v jakym smyslu a ve vztahu k čemu. Jestli ve smyslu graffiti a různýho guerrila artu, tak je potřeba říct ve vztahu k jakým zemím, městům, nebo tak. Tohle je moc obecný. Asi to tady není jako v Berlíně, na druhou stranu lepší než v Curychu nebo libovolným městě americkýho středozápadu. Nebo co… :)