Schovávaná

Projekt Schovávaná odkrývá Šimon Levitner

A) Jak vznikla iniciativa (projekt) Schovávaná, inspirovali jste se někde, nebo je to čistě váš vlastní nápad?

První ipmuls pro vznik Schovávaný byl, že jsme měli do školy točit o něčem dokument, což se nám nějak moc nechtělo, tak jsme si vymysleli vlastní akci, o který ten dokument natočíme. První s tím myslim přišel Jarda Patka, že by se jako promítalo někde venku ze starejch filmů starou promítačkou, čož se teda nakonec trochu změnilo. Jinak jsme znali pražský Cinema royal, ale než že by jsme se úplně inspirovali, tak sme se to snažili vždycky trochu odlišit, ale žádnou zásadní změnu jsme nikdy nevymysleli, až na to, že se snažíme pokaždý měnit ten program, ale oni vždycky promítaj celovečerní film.

B) Proč je pro vás důležité umísťovat vaše akce do různých prostorů?

Důležitý to pro nás je hlavně proto, že to je jeden ze dvou ideovejch pilířů celý Schovávaný, kterej sme si jako na začátku stanovili… Snažit se ty místa minimálně střídat a nacházet co nejmíň obvyklý a měnit ten program.

C) Můžeš stručně představit proběhlé akce a Tvůj subjektivní pocit z nich?

Tak zatím proběhli tři a teď se chystá čtvrtá. První byla ve starym bunkru ze 30letý války na Flošně, to bylo takový testovací. Ale bylo to zas takový nejvíc dobrodružný. Lidi jsme zvali vyloženě jen přes lístky, který jsme posílali mezi lidi, aniž kdokoli tušil o co jde. Pak se tam ty lidi tak nervózně trousili za tmy k tomu děsivýmu bunkru, kterej byl osvětlenej jen svíčkama. Byla děsná kosa a jedinej zdroj elektriky bylo auto, který běželo celou tu dobu a z toho byl napájenej projektor a bedničky. Promítali jsme tři krátkometrážní filmy a vařili na ohni svařák, mě se to tam děsně líbílo. Akorát přišlo fakt jen pár lidí…asi tak 20 možná 30.

Další Schovávaná proběhla v podzemích garážích pod Studijní knihovnou, to se nám dost hodilo, protože jsme si dali jako téma 1984, a ta betonová kobka toho parkoviště byla dost ideální. Jako hlavní program byla audivizuální performance, pak jsme eště promítali nějakej starej dokument o stalinovi z promítačky. Zase jsme zvali přes ty lístky, ale tentokrát už nějak volnějc a lidi asi taky už o tom víc věděli, takže jich prišel docela kotel, tak 60 určitě a bylo už teplo, tak to bylo takový příjemný. Akorát jsme měl celou dobu strach, že tam bude nějakej průšvih a někdo něco rozbije. Nakonec ale v pohodě.

Zatím poslední byla v Bio Centrál, původně jsme totiž chtěli udělat nějakej bál v lese dokud bude eště teplo, ale nějak jsme to nezvládli, tak sme si řekli, že místo toho uděláme rychle koncert někde, kde to bude bez složitýho řešení. No nakonec se to stejně hodně protáhlo. Tentokrát to teda bylo čistě hudební – koncert FOMA + pixsle VJs a pak afterparty kterou zajistili DJs od nás ze školy. Technicky nejnáročnější schovávana, ale zas takovej hladkej průběh, hodně lidí. Měl sem z toho dobrej pocit, ale bylo to trochu mimo ten koncept schovávaný, chtěli by jsme to přístě zas víc vrátit do takovýho tajemna.

D) Jaké další prostory, nebo formát akce je pro vás zajímavý?

Zajímavý prostory jsou pro nás spíš různý brownfieldy, ale to je v Hradci těžký. Nebo prostě místa, který maj kouzlo a standartně se na nich žádný takovýhle akce moc nedějou. Jednou bych tu Schovávanou fakt rád udělal v lese, ale to je problém s elektrikou no. Formát by jsme nejradši co nejvíc drželi podobnej tý první Schovávaný, hlavně ty lístky, ale narážíme na problém, že asi jako nedokážeme nějakou přirozenou cestou ty lístky rozdistribovat mezi všechny lidi, co by jsme chtěli. Jo díky a jinak ten náš organizační tým je já (Šimon Levitner), Michal Plodek, Jaromír Patka, Judita Levitnerová, Darek Zahálka.