T 14 / Den architektury po vodě

Offcity trip v rámci Dne architektury 2015
sobota 3. října 2015 od 14.00
sraz u budovy bývalé střelnice Pod Vinicí, zájemci o variantu "vodní cestou" se musí registrovat

Offcity trip po vodě o vodních stavbách, mostech, nábřežích a architektuře vzrostlé kolem pardubických řek Chrudimky a Labe.

Zájemci o variantu "vodní cestou" se musí rezervovat na e-mailu: sarka@offcity.cz, a to nejpozději do 30. 9. 2015. Plavba bude v kanoích, od účastníků se očekávají alespoň základní vodácké znalosti. Ideální jsou rezervace ve dvojicích.

Vycházku je možné absolvovat po souši, v tomto případě rezervace nejsou nutné.

Vstup volný

Pořádá Offcity z. s. a Kruh z. s. u příležitosti Dne architektury 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.



Den architektury 2015: Co buce za pět let?

sobota 3. – neděle 4. října 2015

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 3. a 4. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 47 českých městech, na Slovensku se připojí a Piešťany, plánováno je celkem více než devadesát akcí - procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Organizátoři připravili též unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma. Součástí programu budou workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru, přednášky zahraničních architektů a filmová přehlídka v pražském kině Světozor.

„Jsme svědky exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, život v ulicích. Je však architektura a veřejný prostor společným zájmem? Stane se kvalita pobytu, pohybu a prostředí v českých městech prioritou zastupitelů? Bude architektura a urbanismus měst součástí dlouhodobé strategie rozvoje měst?“, říká zakladatelka Dne architektury k letošnímu tématu – Co bude za 5 let, Marcela Steinbachová.

„Program procházek se dotýká řady akutních témat jakými jsou například bourání staveb bruselského stylu a 70.let, revitalizace českých sídlišť, krajinářské architektury, vztah vodních toků a města či modro-zelených řešení, která mají šanci zpříjemnit městské klima. Unikátní je nejen počet akcí, ale i iniciativ, spolků a jednotlivců, kteří dlouhodobě a „zdola“ usilují o proměnu českých měst v lepší místa pro život. V tomto měřítku jde opravdu o oslavu architektury a oboru, který formuje náš každodenní život“, doplňuje Steinbachová.

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury.

V roce 2013 se ve spolupráci s Francouzským institutem uskutečnil přednáškový cyklus Metamorfózy měst o současné francouzské architektuře s jejími předními tvůrci. V roce 2014 proběhl prestižní cyklus přednášek o švýcarské architektuře Švýcarsko-česká inspirace, který byl doplněn pracovními skupinami s českými experty, workshopy a exkurzemi po současné architektuře České republice a Švýcarska. V rámci letošní série přednášek Architektky se na pozvání KRUHU v Praze představí významné české i zahraniční architektky, zakladatelky a kreativní ředitelky úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku.

Den architektury 2015 / 3. – 4. října 2015 / Benešov, Beroun, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Čelákovice, Červený Kostelec, Česká Lípa, České Budějovice, Český Dub, Havířov, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Karlovy Vary, Kolín, Kyjov, Kokořínsko, Litoměřice, Mariánské Lázně, Mělník, Mnichovo Hradiště, Nenačovice, Nymburk, Olomouc, Ostrava – Vítkovice, Pardubice, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prachatice, Přerov, Rovina, Rožnov pod Radhoštěm, Trutnov, Třebíč, Ústí nad Labem, Vimperk, Volyně, Vrchlabí, Všechovice, Vysoké Mýto, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou, SK: Piešťany