T 17 / Filip Jakš: Mumlání ztracených žesťů

Offcity trip a výstup krátkodobé tvůrčí rezidence Filipa Jakše
sobota 29. října 2016 od 14.00
sraz u morového sloupu na Pernštýnském náměstí
Kola s sebou!

Projížďka po zvukových intervencích Filipa Jakše, hudebníka, performera, pedagoga a historika umění.

Filip Jakš (*1986) je jedním z letošních účastníků rezidenčního programu OFFCITY AiR. Během svého týdenní tvůrčího pobytu v Pardubicích bude pracovat na sérii zvukových intervencí do veřejného prostoru.

"Mnohé budky, sloupy, stožáry, podchody či plynovody mají samy o sobě rezonanční vlastnosti těžko srovnatelné s jakýmkoli tradičním nástrojem právě proto, že nejsou primárně určené pro hudební produkci. Tyto vesměs kovové stavby bývají zasazeny v industriální zóně na okraji města a jen občas na ně bubnuje déšť, rozezpívá je vítr, či v nich bzučí procházející lidé, nebo proudící plyn. Jsou to vlastně žesťové nástroje, ať bicí, strunné, nebo dechové. Díky vlivu svého okolí mumlají, a tím vydávají jisté doklady svého ukrytého potenciálu. Když se však správně ozvučí, nebo se na ně správně zahraje, vydají tyto objekty nečekané tóny a dostanou na okamžik „sólo“."

Filipův zájem o “mumlání míst” začal během jeho studií umění ve Vídni v roce 2011. Zvuky míst začal nahrávat, samplovat a smyčkovat v rámci své sólo-kapely Asstma. V roce 2014 vydal u Polí5 album Mumlání, které bylo oceněno v soutěži začínajících kapel Malá alternativa 2013.

Vstup volný

Pořádá Offcity z. s. za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

Děkujeme Rekolům za podporu!

Trasa tripu: