T 11 / Made in Finland

Offcity trip v rámci Dne architektury
sobota 5. října 2013 od 14.00
sraz na stanici autobusu MHD č. 6 - zastávka Ohrazenice, Semtínská

V Ohrazenicích, v malé obci mezi Pardubicemi a rozvíjejícími se chemickými závody v Semtíně a Rybitví, byla na počátku 50. let minulého století vybudovaná kolonie finských domků. Dřevěné patrové dvojdomky sem byly skutečně přivezeny z Finska, které jako jediné bylo schopno okamžitě zajistit ubytovací kapacity pro 200 rodin dělníků z nedalekých továren. Jejich životnost byla původně odhadnuta na 30 let, drtivá většina z nich ale dodnes stojí a poskytuje kvalitní bydlení. Díky zateplování a necitlivým přestavbám se však charakter tohoto zajímavého urbanistického celku mění…

Na procházce pardubickým Finskem s architektem Ondřejem Teplým a stavebním historikem Františkem R. Václavíkem se můžete dozvědět podrobnosti o tom, jaká byla cesta domů z Finska, jak se tento typ dřevostaveb vyvíjel ve Finsku i jak vznikala místní kolonie. Zároveň budeme hovořit o současné podobě i možnostech budoucí modernizace sídliště.

Využijeme zázemí v Hostelu Trim, kde vás František R. Václavík nejprve seznámí s poutavou historií kolonie finských domků a urbanistickým vývojem Ohrazenic. Vše bude provázet bohatá obrazová galerie. Ondřej Teplý nejen jako architekt, ale především jako rezident ohrazenické kolonie, následně přiblíží své zkušenosti s bydlením ve finských domcích. Odpoledne zakončíme objevnou cestou po zákoutích „finských“ Ohrazenic, nejen po pikantnostech lidské tvořivosti.

Vstup volný

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s o. s. Offcity a o.s. Kruh v rámci projektu Offcity 2013 a Den architektury 2013. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.