W 9 / Škola na míru

Offcity vzdělávací workshop v rámci festivalu Město na míru
středa 19. září 2012
třída Míru Pardubice

Fotoreport ze ŠKOLY NA MÍRU, vzdělávacího projektu, který vznikl ve spoluráci s o.s Město na kole, o.s. Paleta a několika oslovenými umělci a osobnostmi současné kulturní scény pro festival MĚSTO NA MÍRU 2012.

Cílem ŠKOLY NA MÍRU bylo oživit veřejný prostor města, poukázat na možnosti tvůrčí a umělecké práce s ním a především pak na to, jak může vypadat zdravé a komunikující město, v němž se jeho obyvatelům dobře žije.

ŠKOLA NA MÍRU byla škola o městě, škola, která učí městu rozumět, výuka proběhla ve středu 19. září 2012 na třídě Míru jako součást druhého ročníku festivalu MĚSTO NA MÍRU. Původním plánem bylo veškerý program soustředit přímo na ulici, avšak kvůli dešti jsme byli nuceni část programu přesunout pod střechu do náhradních prostor. I tak se však akce vydařila, zúčastnilo se jí kolem 200 žáků a studentů.

.....................................................................

Pedagogy ŠKOLY NA MÍRU byly osobnosti současné umělecké a kulturní scény. Každý z nich pro ŠKOLU NA MÍRU vytvořil autorský výukový blok:

KRESBA KRESBA KRESBA / kresba a veřejný prostor

lektoři: Jiří Franta a David Böhm, současní umělci, letos potřetí nominovaní na prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého

Co to je kresba? Dá se kresbou dorozumívat? A jak to vypadá? Kresba jako univerzální jazyk. Kresba jako způsob vyjádření vlastních pocitů. Kresba ve veřejném prostoru – městě.
Program byl určen pro studenty SŠ a proběhl dvakrát pro dva školní kolektivy studentů gymnázia.

MĚSTO – POHYB – TANEC / tanec v ulicích

lektorka: tanečnice Zuzana Drahorádová, která se dlouhodobě věnuje současnému tanci

Program měl účastníky seznámit s metodami současného tance, improvizace a performance, otevřít jim nové možnosti vnímání města i sebe sama. Program byl určený pro žáky 7.–8. tříd ZŠ, nakonec neproběhl.

VIZE MĚSTA

lektoři: Olga Škochová Bláhová a Jakub Deml, Kvas o.s., kteří se věnují strategickému plánování ve městech a tvůrčímu zapojování veřejnosti do proměny měst (atmosféry měst).

Každý má svojí vizi, čím chce být, co chce dělat, o čem sní … vizi může mít i město. Kdo ji vytváří? Všichni kdo ve městě žijí a cítí za něj zodpovědnost, kteří se na ní společně domluví. Jaké je tvoje vize Pardubic? Jak si město představuješ za 10 let? Chceš tu bydlet a pracovat? Co se ti tu líbí? Co bys změnil? Zkusíme společně vytvořit vizi pro město Pardubice za deset let a přemýšlet o tom, co je na Pardubicích NEJ a co je naopak potřeba změnit. Program byl určen pro žáky 7.–8. tříd a SŠ, proběhl jedenkrát pro kolektiv studentů gymnázia.

PARTYZÁNI V ULICÍCH / guerillové umění, zahradničení a pletení

lektorky: Šárka Zahálková, Tereza Dvořáková, partyzánské pletařky a zahradnice z týmu projektu OFFCITY

Program seznamoval s tím, co to je partyzánské umění, kdy vzniklo a proč a poradil, jak se takovým malým uměleckým partyzánem stát. Ovšem pozor! Ničitelům a raubířům vstup zakázán! Program byl určen pro žáky 1. stupně ZŠ a proběhl jedenkrát pro žáky 4. třídy ZŠ.

ARCHI WORKSHOP / architektonická dílna na ulici

lektoři: architektonická a grafická kancelář MIXAGE

Vezmi křídu, udělej čáru – nakresli plán, vezmi „stavebnici“ vytvoř svou ulici, své náměstí, svůj prostor/bungr/dům/po­koj. Architekti z „mixáže“ hledají mladé, perspektivní, týmové a hlavně kreativní členy do svého týmu. Přijďte se zůčastnit výběrového řízení „na ulici“ a ukázat páprdům z kanclíku jak se to má dělat! Program byl určen pro žáky 1. stupně ZŠ a proběhl jedenkrát pro žáky 3. třídy ZŠ.

MÁJ / ŘÍJEN / poezie na ulici

autorské představení herce, peformera a slampoetristy Jakuba Folla

Parafráze, analogie a aktualizace jedné z nejslavnějších českých básní v autorově provedení, Jakub Foll a jeho hudební doprovod předvádí své nejrozsáhlejší básnické dílo inspirované Karlem Hynkem Máchou. Představení bylo určeno pro studenty SŠ a proběhlo jedenkrát pro členy dramatického kroužku.

OKOLO KOL / cyklotřída

lektorky: Barbora Quaiserová a Eva Kalhousová, cyklistky z o. s. Město na kole

Máte čistou duši, ale momentálně prasklou? Pumpovali jste někdy kolo? Víte z čeho se takové kolo skládá a jaké druhy bicyklů vlastně existují? Pokud by vám zvědavost nedala spát, přijďte se podívat do naší cyklotřídy na Míru. Něco se dozvíte, co neumíte – naučíme! Naše výuka – je jako stvořená pro život ve městě. Program je určen pro žáky 2.–7. tříd ZŠ a proběhl jedenkrát.

JAK SI UMĚLI PORADIT DŘÍVE / ekoškola

lektoři: zkušení lektoři z ekocentra Paleta

Program seznamoval s technikami, jimiž naši předkové zpracovávali textilní vlákno. A jak s takovou nitkou naložit dál? A co teprve s celým plátnem! Program byl určen pro žáky 1. stupně ZŠ a proběhl jedenkrát.

foto: Tomáš Roček a Šárka Zahálková