V 8 / Automatické divadlo: Bílé štěstí

Premiéra site-specific komunitního představení.
pátek 13. dubna a sobota 14. dubna 2018 od 19:30 / VYPRODÁNO
Automatické mlýny, Mezi mosty 436, Pardubice

Max. počet diváků na představení je 40 osob, doporučujeme tedy včasné rezervace.

  • MÁME VYPRODÁNO! A to na oba dny ... děkujeme moc za Váš zájem.
  • Zpráva pro ty, kteří si své místo nerezervovali: Nemůžeme Vám sice zaručit, že se místo na představení pro Vás uvolní, ale na druhou stranu je možné, že ne všichni, co si místa rezervovali, se dostaví. Chcete-li, doražte do mlýnů a dejte si s námi alespoň svařené víno či čaj, rádi Vás uvidíme.
  • Vstupné: 100 Kč / studenti, babičky a dědečkové 80 Kč / děti do 12 let zdarma.
  • Rezervace: Šárka Zahálková, sarka@offcity.cz, 732 436 722
  • Případné zvídavé otázky směřujte na tutéž osobu.

Představení funguje na principu site-specific a odehrává se přímo v útrobách Automatických mlýnů, proto pro tentokrát zapomeňte na malé či velké večerní (třebaže se jedná o slavnostní premiéru) a oblečte se do pohodlného a teplého oděvu, dobrých bot a přineste si s sebou baterku.

Projekt by nemohl vzniknout bez laskavé podpory manželů Smetanových a finanční podpory Nadace ViaFondu T Mobile, Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice. Technická a produkční spolupráce: Divadlo 29, Terra Madoda z. s.


Monumentální stavba z pera slavného architekta Gočára, asociace Ištařiny brány, moderní protipól pardubického zámku! Ale co na Automatické mlýny říkal Gočárův pes? A jaké bytosti žily své tajemné životy ve stínech hrdých mlýnů, produkujících zářivě bílé štěstí? Srdečně vás zveme na divadelní premiéru do Automatických mlýnů. Uvidíte obyčejné příběhy i neobyčejné zázraky, které se tu odehrávaly. Některé máme přímo od lidí, kteří tu pracovali, jiné nám vyprávěla stará a už trochu zatuchlá zrnka mouky. Vážení-čištění-broušení-mletí-prosévání-pytlování-vážení. Každý den a každou noc, nekonečný rytmus sladěných strojů. Jednou za půl roku se však mlýny zastavily. Nastala řízená apokalypsa a všechno utichlo. A pak se do mlýnů opět pomalu vracel život. Tento věčný koloběh, který skončil v roce 2013, nás inspiroval k představení spojující fyzické divadlo, vyprávění, mlýnské rituály a ropuchy.

Během jara a léta 2017 jsme sbírali vzpomínky pamětníků, zkoumali prostory mlýnů a nahlíželi do pramenů. Od října 2017 jsme se pak začali s účastníky projektu pravidelně týden co týden scházet. Pět měsíců jsme hledali cesty, jak příběhy, nápady a pocity převést do divadelního představení. Pracovali jsme metodou devising theatre, na principu kolektivní tvorby, kdy scénář vzniká z improvizací a dialogu mezi všemi účastníky. Bavilo nás dívat se očima těch, kteří byli ve mlýnech nevidění a často nechtění. Přivádíme na scénu nepravděpodobné hrdiny a magickou realitu života korečkových elevátorů.

Představení je vhodné pro celou rodinu, hlavně s většími dětmi. Přece jen apokalypsa má určitou sílu.

Režie: Martina Čurdová
Produkce: Offcity
Scénografie a kostýmy: Šárka Zahálková
Světelný design: Tomáš Roček
Hrají: Martina Čurdová, Olga Havlíková, Vít Hoigr, Vlasta Ištoková, Anna Jarošíková, Andrea Joštová, František Kašpárek, Tomáš Kotlant, Kristýna Kubaštová, Martin Petrásek, Markéta Tůmová, Šárka Zahálková

Proč zrovna Automatické mlýny?

Automatické mlýny, vystavené dle návrhů architekta Josefa Gočára na břehu řeky Chrudimky, jsou nespornou ikonou Pardubic. Patří mezi nejvýraznějších stavby moderní architektury, a to nejen v rámci východních Čech, ale i celé České republiky, potažmo střední Evropy. Na přelomu roku 2012 a 2013 ukončily mlýny po více než 100 letech svůj provoz. Tento moment nenechal veřejnost chladnou, vznikla iniciativa Mlýny městu! sdružující zástupce široké odborné i laické veřejnosti a místní kulturní aktéry s cílem otevřít a vést diskusi nad budoucností této unikátní stavby. Výstupy průzkumů iniciativy, ohlasy veřejnosti, jakož i řada kulturně-uměleckých aktivit realizovaných v areálu Automatických mlýnů potvrdila potenciál a sílu tohoto místa. V roce 2016 získaly mlýny svého nového majitele, architekta Lukáše Smetanu, jehož vize se slučují s našimi: jeho cílem je z areálu vytvořit funkční veřejný a kulturní prostor. Ač prostory Automatických mlýnů postupně vítají nové obyvatele, nabývají nové funkce, nové vybavení, ožívají jiným než mlynárenským životem, jejich historie, paměť a vzpomínky dosud dýchájí z každého centimetru zdiva. Nechceme, aby vyprchaly, chceme je zachytit a zpracovat pro stávající i budoucí generace, a proto jsme přišli s tímto projektem.

A co je to to Offcity?

Jsme skupinou přátel, umělců, architektů, teoretiků i praktiků, otevřenou platformou, spolkem i dlouhodobým projektem. To, co nás spojuje je zájem o veřejný prostor, architekturu a současné umění, a to především v kontextu Pardubic, kde povětšinou žijeme a působíme. Pořádáme přednášky, diskuse, workshopy, site specific festivaly a intervence a další více či méně tradiční formáty akcí a aktivit, jejichž pomocí se snažíme otevírat a vést společenský dialog nad veřejným prostorem, architekturou, uměním, jejich společenskou či paměťovou funkcí. Řídíme se mottem: město je náš obývák, hřiště a prostor pro interakci. Aktivně se zapojujeme do regionálního, celonárodního i mezinárodního odborného diskursu v souvislosti se zmiňovanými tématy a okruhy. V roce 2013 jsme spoluzaložili iniciativu Mlýny městu! a Automatickým mlýnům se od tohoto roku aktivně věnujeme.