AiR 2022 / Eszter
Koncz (HU)

Listopadovou rezidentkou OFFCITY AiR byla Eszter Koncz. Eszter studovala výtvarné umění a scénografii, nyní dokončuje mezinárodní program Directing of Devised and Object Theater na pražské DAMU. Eszter se věnuje tvorbě v oblastech intermédií, instalace a performance.

"V Pardubicích jsem v listopadu 2022 strávila krásné dva týdny. Pozorovala jsem ptáky – naživo i virtuálně. Uprostřed města jsem objevila starou dřevěnou houpací kachnu. Následovala jsem Chrudimku, až se z ní stalo Labe, procházela jsem se na valech a místy, kde ještě před sto lety tekla řeka. Stavěla jsem a pletla domečky pro neexistující ptáky z materiálů, které jsem našla kolem svého rezidenčního ateliéru. Do google maps jsem se pokusila přidat nový, polofiktivní web. Kreslila jsem podrobnou mapu ptačích budek v okolí hradu a pohyb kachen po řece. Ze svého výzkumu bych ráda vytvořila digitální zásah do virtuálního veřejného prostoru google maps: chtěla bych implantovat fiktivní vrstvu do dokumentované reality města."

Eszter Koncz, mladá maďarská umělkyně, se zajímá o krajinu, mapy, města a jejich obyvatele – lidské i nelidské, pro které vytváří specifická obydlí, s nimiž do veřejného prostoru citlivě vstupuje. Vznikají tak imaginativní situace pro pozorné kolejdoucí a diváky.


Program rezidencí OFFCITY AiR 2022 je realizován za laskavé finanční podpory statutárního města Pardubice. Děkujeme!