AiR 2023 / Petra Dubach & Mario van Horrik (NL)

Rezidenční projekt Trans(port)(l)ation, v němž umělci za pomocí speciálních hracích skříněk zhudebňují jízdní řády autobusů a trolejbusů.

15.–26. května 2023

Umělecká dvojice z Nizozemí Mario van Horrik a Petra Dubach spolupracuje již 40 let. Jejich hlavním zájmem je zvuk a jeho vibrace. Hlavní myšlenkou, která prostupuje jejich tvorbu je představa, že pohyb a zvuk jsou totožné. Bez pohybu (vibrace) není nic slyšet. Toto téma zpracovávají různým způsobem ve svých instalacích, koncertech a performancích. V současné době se věnují hlavně tématům komunikace, formálnímu překladu a (ne)porozumění.

V Pardubicích rozvíjejeli svůj projekt s názvem Trans(port)(l)ation, který je v současné době prezentován v Muzeu moderního umění v Olomouci. Konceptem projektu je převod dat do jiných dat. V tomto případě se jedná o jízdní řády MHD převáděné do papírových hudebních partitur, které je možné manuálně přehrávat na hracím strojku. 

V Pardubicích díky spolupráci s Dopravním podnikem města Pardubic zrealizovali několik performativních jízd. Pro veřejnost se také uskutečnilo neformální setkání a performance, do níž se zapojili také místní umělci Jan Dudešek a Zdeněk Závodný. 


Rezidenční projekt OFFCITY AiR 2023 je uskutečňován za finanční podpory Národního plánu obnovy a statutárního města Pardubice. Děkujeme!