D 20 / Meet the residents: Petra Dubach & Mario van Horrik

Setkání s umělci & piknik & zvuková performance
pondělí 22. května 2023 / 18:00
Offcity klubovna & IBIS, Gorkého 1404, Pardubice

Umělecká dvojice z Nizozemí Mario van Horrik a Petra Dubach přijela do Pardubic v rámci tvůrčí rezidence organizované spolkem OFFCITY. Dva týdny zde mají zázemí pro rozvíjení své tvorby. Dvojice spolupracuje již 40 let. Jejich hlavním zájmem je zvuk a jeho vibrace. Hlavní myšlenkou, která prostupuje jejich tvorbu je představa, že pohyb a zvuk jsou totožné. Bez pohybu (vibrace) není nic slyšet. Toto téma zpracovávají různým způsobem ve svých instalacích, koncertech a performancích. V současné době se věnují hlavně tématům komunikace, formálnímu překladu a (ne)porozumění.

V Pardubicích rozvíjejí svůj projekt s názvem Trans(port)(l)ation, který je v současné době prezentován v Muzeu moderního umění v Olomouci. Konceptem projektu je převod dat do jiných dat. V tomto případě se jedná o jízdní řády MHD převáděné do papírových hudebních partitur, které je možné manuálně přehrávat na hracím strojku. V průběhu let podobným způsobem Mario a Petra pracovali s daty MHD v různých městech po celém světem, jako například v Amsterdamu, Istanbulu, Tel Avivu nebo New Yorku.

Během setkání se budete moci seznámit s procesem přepisu dat z jízdních řádů do papírových partitur a společně s autorskou dvojicí vás také pozveme na několik performativních zvukových jízd po Pardubicích, které se uskuteční v následujících dnech.


Rezidenční projekt OFFCITY AiR 2023 je uskutečňován za finanční podpory Národního plánu obnovy a statutárního města Pardubice. Děkujeme!