Památník Jana Kašpara?

Na archiwebu jsem se dočetl o petici proti památníku Jana Kašpara, která se snaží zastavit stavbu, jež vznikla z regulérní architektonické soutěže.

Mám pocit, jako by se začala opakovat situace z Tyršových sadů, kdy nejtransparentnější forma výběrového řízení – soutěže je opětovně zpochybněna. Může opět dojít k tomu, že tlak „veřejnosti“ způsobí zablokování realizace památníku dle vítězného návrhu.

Měli bychom si uvědomit, že pokud budeme zpochybňovat výběrové řízení, které má formu soutěže, a kde vybírá a hodnotí NEZÁVISLÁ a odborná porota, můžeme již opravdu zpochybnit vše. Tím se připravíme na dobu, kdy již nebude možné nic realizovat, neboť vždy se objeví nějaká „veřejnost“, která bude mít jiný názor.

Nechci zpochybňovat dobrou vůli lidí, kteří za peticí stojí, jistě neprosazují svého „favorita“. Ale pokusili se zamyslet nad vítězným návrhem a najít argumenty proč ano než ne? Uvědomují si, že v těchto soutěžích neexistuje jediné možné řešení? Vědí, že již dávno neznamená památník postavit „panáka“ s bronzovou tabulkou? Jak by se „klasický“ památník – postava vyjímal mezi stánky s ovocem a zeleninou na konci třídy Míru?

I naše kancelář soutěží v architektonických soutěžích a vždy respektujeme výběr poroty, ač můžeme mít jiný názor (ten který předkládáme). Myslím, že proti výsledku soutěže se nikdo ze soutěžících neodvolal, proč by tedy měl být její výsledek zpochybněn?

odkaz na petici