Tesla 2

Dřívější sláva Tesly jako společnosti budoucnosti a technologického postupu dávno pominula. Dnes je celý areál nepřístupný veřejnosti a čeká se na jeho demolici.

Tesla byla založena roku 1919 pod názvem Telegrafia. Později se stala součástí národního podniku "Tesla slaboproudové a radiotechnické závody". Po revoluci v letech 1990-1993 byl podnik rozkraden a prodána společnosti Foxconn i přes to že pro budovu neměla využití poté co byla postavena nová administrativní budova (U Zámečku). Následně byl areál převedena na město, které pro něj nemělo využití, díky čemuž budova chátrala.

Dnes čeká areál na demolici a na jeho místě bude vystaveno parkoviště a lepší silniční napojení pro pardubickou nemocnici. Pokud se podíváme na dnešní stav areálu je demolice jediná možnost jak prostor využít, ale díky čemu se Tesla dostala do dnešního stavu?

Nejspíše se jedná o jednu z mnoha politických chyb týkající se státních budov a veřejného prostoru.

Pokud by nebyl areál v takovém stavu jako dnes mohlo by pro něj město najít využití, nebo ho předat neziskové společnosti pro konaní kulturních a vzdělávacích akcí. Bohužel minulost nemůžeme změnit, ale můžeme se z ní poučit.