Richard Loskot: Čas je ve hvězdách

Nenápadně nápadný vstup Richarda Loskota, mladého českého umělce, do souhvězdí nádražní mozaiky. Vrstva času, paměť vesmíru, Moravec vs. Loskot, poblikávání hvězd mezi lvem a kozorohem.

V rámci příprav série událostí na pardubickém vlakovém nádraží nazvaných Stanice Pardubice jsme ke spolupráci vyzvali také mladého současného umělce Richarda Loskota, který je v letošním roce již podruhé nominovaný na prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let.

Richard měl ve své tvorbě zcela volnou ruku, bylo na něm, jak téma pardubického nádraží zachytí, vstřebá a zpracuje, zda vytvoří dílo okamžiku pro okamžik či cosi trvalejšího.

Richarda učarovala jedna ze dvou rozměrných mozaik, ta s hodinami zpodobňující souhvězdí zvěrokruhu od autora J. Moravce. Pro ni vymyslel a vytvořil nápadně nenápadnou světelnou instalaci. Dvanáct souhvězdí, dvanáct zářících a živoucích hvězd...

Skvělé dílo pro skvělý prostor!

A jaký je váš názor? Jak se vám líbí? Sdílíte naše nadšení? Měla by instalace na místě zůstat či by měla být jen dočasnou a za čas odstraněna?