Student FEI Pardubice z Mostu

Jsem student FEI Pardubice z Mostu je mi 26 let. V Pardubicích žiju 5 let momentálně na privci u pivovaru. Už mám prakticky vše splněno krom státní zkoušky bc, takže mám moře času, který trávím nejvíce doma (privát) u kompu. Ne že bych byl takovej pecivál, ale jsem zimouřivej člověk a je zima. Většinou teda jezdím autobusem směr Univerzita nebo Polabiny kde bydlí na privátě kámoši.

Když jedu autobusem tak si vždy vzpomenu na Londýn kde jsem trávil v doubledekrech v průměru 4 hodiny denně a přepadne mě drobet melancholie. V tom si ale vzpomenu na jednu zvláštnost, která se mě vždy připomene ježci. Cože ježci :o) vysvětlím.

Jedu takhle v Londýně do práce na 8 hodinovou šichtu 4 hodiny tam a zpět autobusem koukám ven a vše jedno jako druhé znám cestu už z paměti. V tom si všimnu. Na střeše zastávky je uplácaná z barevné modelíny koule se špejlema v sobě nic mě to neřeklo. Na další zastávce už jsou takovéto tvary dva každý jinak barevný a se svou pozicí. Vypadá to jako kdyby nějaké dítě něco uplácalo a hodilo to na střechu zastávky. V tom si řeknu je to ježek. Nechávalo mě to ale chladným.

Druhý den jedu znovu do práce a jen tak ze zvědavosti si sednu do druhého patra dabledekru (dole lidi na zastávkách nemají ani tušení co mají nad hlavou) a koukám na střechy zastávek. Na skoro každé střeše zastávky v mojí cestě byl ježek nebo skupina ježků uplácaných z barevné modelíny každý byl originální a opravdu měl tedy i svou identitu. Jednou tu byli dva ježci blízko u sebe milující se, podruhé skupina malých ježků okupující jednoho velkého a tak dále. Na každé zastávce byl jiný příběh s jinak barvenými ježky (bohužel nenašel jsem foto).

V tom jsem si uvědomil že je tu člověk, který mě chce zpříjemnit cestu nejenom mě, ale všem a vytrhnout nás ze stereotypu. To mě nabylo neuvěřitelnou pozitivní energií. Už jsem sedal jenom v druhém patře. Všude kudy jsem jel byli v Londýně ježci.

Člověk nebo skupina lidí museli odvést neuvěřitelnou práci. Na mě to působilo jako řeč si lidmi ve stereotypu. Jako by nám tím chtěli sdělit. Lidi nejste tu sami, nežijete ve stereotypu, všímejte si ostatních, všímejte si maličkostí, mluvte se sebou, buďte pozitivní.

Pokaždé když jedu autobusem a přepadne mě chvilka melancholie zabrousím do paměti a vzpomenu si na Londýn okamžitě se usměju a mám pozitivní náladu.

Na jaře a v létě jezdím na kole (to mi bylo ukradeno) tak teda chodím pěšky. Většinou to beru k univerzitě přes zámeckej park, kde obdivuju květenu a hlavně moje oblíbené stromy. Jdu přes stavidlo kde většinou na pět min zastavim a pozoruju vodu. Pak sejdu a jdu alejí po kočičích hlavách (dlažba). Strašně mě tam štve plynové potrubí to mě vrací zpět do Mostu kde je takto hnusně umístěno v lese. A najednou tělocvična, omlouvám se architektovi teď budu tvrdej. Sakra zpátky v Mostě budovatelský socialismus 2 (krabice). Studený ošklivý nezapadající do prostředí zažil jsem totiž alej bez tělocvičny. Univerzitní červená barva to nespraví spíše budovu vyzdvihne a to je chyba. Použitý materiál kov a beton výborná kombinace pro stroje, ale ne pro lidi. Jediná pozitivní kapka je sklo. Když je sucho sejdu z kočičích hlav a jdu vedle cesty tak abych neviděl hlavně teda plynové potrubí.

Jdu dál tady už je to v duchu všeho co nesnáším alej u menzy ustoupila parkovišti prostě je to na beton. Nová chemická fakulta copak, už architekti neumí postavit nic co by připomínalo panelové sídliště! Čistě účelová stavba jediné co to zase zlepšilo je sklo. Co takhle zakomponovat dřevo… nebo určité vzory štuky skulptury ještě by to možná šlo zachránit. Promiňte vždy mě to naštve.

A zpět do optimismu. Co se mě na kolejích vždy líbilo byl prostor mezi kolejemi je to jakási oáza klidu, kde na jaře a v létě lidi vytáhnou ven na deky popíjet pouštět hudbu hrát hry. Prostě se bavit ϑ… Musím poděkovat zahradníkovi ϑ Běda jestli tam postaví zase parkoviště.

Cesty kterýma chodím od pivovaru ke chemičárně z chemičárny do města. K plavecké hale do centra na perštýnák atd.. Miluju staré budovy kterých máme v Moste opravdu nedostatek. Takže si všímám každého detailu a opravdu se tu cítím krásně. Skorem jako kdekoliv jinde ϑ

Jako by se mě zdálo, že architekti s novýma budovama se podobají právě socializmu a jeho účelovosti bez duchovního naplnění a velmi nešetrně zasahují do starých částí města. Běžte čerpat inspiraci do Mostu možná pak přijdete na to, že lidé se v takovém studeném krabicovém prostředí necítí příliš dobře, nejen proto máme jedno z nejlevnějších bydlení v ČR a nejvyšší kriminalitu.

Samo sebou ne všichni moderní architekti moc bych křivdil např. Tančící dům v Praze Nové ústředí ČSOB v Praze Radlicích a Národní knihovna pana Kaplického.

Takto to vidím já jeden z mnoha….

Přikládám také fotky z Mostu :o/