vituperatio / laudatio

Význam lat. slova vituperatio: (lat. vituperium kárání) hana, vytýkání chyb Význam lat. slova laudatio: (lat. laudare chválit) pochvala, projev díků.

kritika / pochvala

Význam slova kritika: (z řeckého krinein – umění rozlišovat a posuzovat, třídit, měnit) znamená jako činnost hodnocení, posouzení, ocenění. Zejména v moderní době je to činnost velmi významná. Význam českého slova pochvala: je jasné. Občas chybí.

Etymologie

Původní ves, doložená již z roku 1295, nesla název Pordoby. Místní jméno tedy dříve než Pardubice znělo Pordobice (1318 de Pordobitz), tj. „ves lidí Pordobových“. Jméno do Polabí přinesli z Polska mniši řádu cyriaků (podle polského místního jména Porydęby), kteří spravovali zdejší kapli sv. Jiljí. Hláskovou změnu Pordob- na Pardub- lze vysvětlit snahou po disimilaci dvou -o- a možná i mylnou asociací k „pár dubů“, popřípadě osobnímu jménu Pardus. Výklad není zcela jistý. Německá podoba názvu města zní Pardubitz.

http://cs.wikipedia.org/wiki/pardubice

Dějiny

První dochovaná zmínka o existenci Pardubic pochází z roku 1295, kdy papež Bonifác VIII. potvrzuje v Pardubicích klášter cyriaků a chrám sv. Bartoloměje. Prvním vlastníkem Pardubic na začátku 14. století byl Púta z Dubé. Kolem roku 1325 vyměnili synové Púty z Dubé Pardubice s rytířem Arnoštem z Hostýně. Jeho syn Arnošt z Pardubic byl prvním pražským arcibiskupem.

http://cs.wikipedia.org/wiki/pardubice

O dvě stě let později se v Čechách vžilo úsloví „Skví se jako Pardubice“, které nebylo v žádném případě přehnané. O tom nakonec každého dodnes nejlépe přesvědčí procházka historickou částí města, která se svým zámkem, podzámčím a náměstím obklopeným malebnými uličkami patří ke světovým unikátům. Neexistuje příliš mnoho takto dochovaných ukázek dovedností a schopností našich předků.

http://expedice.rps.cz

Kraj PARDUBICKÝ> okres Pardubice> město Pardubice> čtvrť Pardubice-Staré Město Ve čtvrti Pardubice-Staré Město je evidováno 123 adres. Poštovní směrovací číslo (PSČ) čtvrti je: 530 02. Ulice ve čtvrti (11 ulic): Bartolomějská, Klášterní, Komenského náměstí, Kostelní, Pernštýnská, Pernštýnské náměstí, Pod Sklípky, Svaté Anežky České, Wernerovo nábřeží, Zámecká, Zelenobranská

http://mozek.cz

Městská památková rezervace Pardubice

id č:1964701 Název rozhodnutí: rok:1964 Obsah:10630/64 Výnos MŠK čj. 10.630/64-V/2 o zřízení městské památkové rezervace v Pardubicích. id č:1987701 rok:1989 obsah:16417/87 Výnos MK ČSR čj. 16.417/87-VI/1 ze dne 21.12.1987 o proh­lášení historických jader měst Kutné Hory, Pardubic, Libodřický mohylník, Slavníkovská Libice, České Lhotice, atd. … za památkové rezervace.

http://www.kuneticka.hora.cz

Pardubice jsou jedním z nejkrásnějších východočeských měst. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky. Pardubice najdeme zhruba na 50. stupni severní šířky, tedy severněji než například Ostrava. V severní Americe odpovídá tato šířka například kanadskému Vancouveru a Winnipegu.

http://www.kam-na-vylet.cz

Deset nejvýznamnějších atraktivit historického jádra spojuje Stezka Viléma z Pernštejna. Vše o ní najdete na www.stezka.ipar­dubice.cz.

http://web.ipardubice.cz

Pardubice v posledních letech skutečně vzkvétají. Rekonstruováno bylo staré město a především zámek, který se ze zchátralé ruiny změnil v nádhernou historickou památku. K opraveným domům přibyla ve městě i řada nově postavených.

www.mojemesto.cz

No.1060 Zelená brána Pardubice

  • > Honza napsal(a) dne 27. 09. 2007 v 09:21:12

Vždycky jsem si myslel, že Pardubice jsou jenom závodiště, Semtín a Paramo. Po návštěvě musím změnit názor, zámek i staré město jsou úžasné a určitě stojí za to vylézt i na Zelenou věž.

  • > Haňďa napsal(a) dne 13. 09. 2007 v 16:51:18

Nespokojená. Nep­říjemný pán-kazí turistické místo!!!! Na Zelené bráně jsem byla ,jako správná rodačka pardubického kraje, již několikrát a vždy bez problémů, krásný výhled i zážitek. Dnes jsem chtěla pouze turistické razítko a pán odmítl. Že prý když si nezaplatím vstup, tak mi razítko nedá! Tak jsem teda nechápala, to jako zchudne na jednom šťouchnutí razítka?????

http://www.turisticke-znamky.cz

Z malé tvrze uprostřed bažinaté roviny vytvořili před půl tisíciletím Pernštejnové jedno z nejkrásnějších středověkých měst v Čechách. Dnes je spolu s Hradcem Králové nejvýznamnějším městem východních Čech.

http://czechtravels.sweb.cz

Na Starém městě je 17 restaurací, pivnic, barů, kaváren, vináren. Takže v každém sedmém domě je restaurace, pivnice, bar, kavárna nebo vinárna. Další kavárna (40 míst) bude zřízena v rekonstruovaném objektu Příhrádku.

Na Starém městě dále je 1 prodejna knih, 1 galérie, 1 prodejna tabáku, 1 lékárna, 1 prodejna skla, 1 čajovna a nějaké prodejny textilu nebo oblečení.

http://zde.odkaz.neni

  • Pardubice (německy Doppeleichenbau­mitz, rusky Něskolkodubnice, hradecky Perníkov, socansky Paroubkovice) jsou montážním městem na východ od Prahy, na železniční trati Praha – Milovice.
  • Pardubice jsou pravidelně zaplavovány dvěma řekami. A to tak pravidelně, že se dá spíš říct, že Pardubice se jednou za pár let ocitnou nad vodou. Není divu, že v této bažině přežilo trvale jen pár dubů.
  • Původ názvu: Název Pardubice je dán tradiční snahou místních politiků zlikvidovat ve městě veškerou zeleň. Klatba tradovaná z generace na generaci tvrdí, že časem zůstane v katastru města jen pár dubů. Starší podání mluví o dávném hrdinovi Pardědubovi, je však nyní již prokázáno, že ten působil u Mechova.

Jiná tradice pak hovoří o dávném proroctví, podle něhož se stanou Pardubice hlavním městem Českých zemí poté, co v nich zavládne mír, spravedlnost, sociální jistoty a beztřicetikorunové zdravotnictví po nástupu bájného Paroubka I. Bradavičnatce – odtud název Paroubkovice, který byl po staletí předávání ústní lidovou slovesností zkomolen na Pardubice.

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Pardubice

Pardubičtí zastupitelé schválili novou vyhlášku o symbolech města včetně upraveného městského znaku a praporu a zcela nového loga. Znak města ani prapor se z heraldického hlediska nijak nemění.

http://www.pardubice.wrp.cz/erb.html

Pardubice – Víc než jen slavné dostihy Z mohutného koňského těla odstřikují krůpěje potu, svalnaté nohy ho ženou vpřed, ale cíl je ještě daleko. Nepomáhají ani jezdcovy pobídky, síly ubývají zoufale rychle. Kopyta těžce dopadají na zem, aby vzápětí z posledních zbytků sil vymrštila tělo k závěrečnému skoku. Bude to stačit na vítězství? Zkuste si při procházce městem představit, že sedíte v sedle plnokrevníka a vydáváte se bludištěm ulic na svou vlastní Velkou pardubickou…

http://in.ihned.cz

Historické centrum města je památkovou rezervací. Jeho historie sahá až do 13 století, kdy bylo město osadou nad soutokem Labe s Chrudimkou. Roku 1340 byla osada povýšena na město. Nejstaršími držiteli byli páni z Dubé. Město zažilo největší prosperity za Viléma Pernštejna.

http://mesta.infocesko.cz

„Věříme, že si lidé na novou galerii zvyknou velmi brzo. Staré město funguje přes víkend, kdy tam lidé chodí na procházky,“ řekla Prokopová.

http://www.tyden.cz/…jici-galerii

PARDUBICE, CZECH REPUBLIC … tak trochu o městě … promiňte prosím, web není skoro 10 let udržován

http://stanovsky.eu

Adresa profilu www.signaly.cz/…-stare-mesto

Lidé žijící v Pardubice-Staré Město Akce určené pro společenství: Své fotoalbum sem zařadíte přidáním štítku „spolecenstvi:par­dubice-stare-mesto“

http://www.signaly.cz

Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost. Michelangelo Buonarotti